Przedszkole 43 Gdańsk

Ta strona używa cookies.

Możesz określić warunki używania i dostępu cookies w swojej przeglądarce. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aby dowiedzieć się więcej o ustawieniach swojej przeglądarki odwiedź jej zakładkę ustawiania lub stronę jej producenta.

Rok 2015/2016

 Słonecznych, pełnych niezapomnianych wrażeń,
bezpiecznych wakacji
wszystkim naszym  "Koniczynkom",
ich rodzicom oraz pracownikom Przedszkola

                                                        życzy dyrekcja Koniczynki


„Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa,
dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa”

Wacław Potocki

Bardzo dziękujemy firmie Ziaja za przekazanie dla naszych przedszkolaków drobnych podarunków w formie kosmetyków.  

20160628 105224

Dziękujemy!!!!


Pachnące warsztaty chemiczne z EduFun!!! 

Dnia 28 czerwca 2016r nasze przedszkolaki dowiedziały się :jak działa mydło? jak to się dzieje, że myje? czy zmywa każdy brud?. Podczas warsztatów dzieci poznały jego tajemnice oraz wykonały własny model. Same wybierały kształt, barwę, zapach. Nie brakowało też dodatków: muszelek, kamyków, brokatów, ziarenek. Każde mydełko miało dowolny, wybrany przez  dziecko  zapach: piernika, gumy balonowej czy coca-coli! Gdy już zastygło – spakowane zostało  w ozdobną folię  i zabrane do domu.  Jeszcze długo  ten piękny zapach unosił się po całym przedszkolu……….

 Dscn7522

 


Rodzinny Festyn w „Koniczynce”

Dzień 24 czerwca 2016r zapamiętamy na długo, bo właśnie tego dnia nasze Przedszkole zorganizowało ( jak na koniczynkową  tradycję przystało) wspaniały bajkowo- rodzinny festyn z wieloma atrakcjami. Pani dyrektor przywitała wszystkich bardzo serdecznie dziękując za przybycie i wspólne spędzenie z nami piątkowego popołudnia w atmosferze radości i zabawy. Na wszystkich czekało wiele atrakcji m. in: malowanie buziek ; „studio” tatuażu; aukcja dziecięcych prac;  loteria; pokaz dużych baniek mydlanych; cuda wykonane z balonów; wata cukrowa- bez ograniczeń. Można było poczuć się jak prawdziwy stróż prawa wsiadając do radiowozu, odzianym w czapkę  policjanta i wyposażonym w kajdanki. Dla wyszukanych podniebień serwowany był pyszny bigos; zapiekanki; grochówka oraz  wspaniałe wypieki przygotowane przez rodziców. Oprawę muzyczno- taneczną zapewnili nam wspaniali  i niepowtarzalni   instruktorzy  gdańskiej szkoły tańca „Just Dance”. Pogoda również „spisała” się tego roku na medal. Dla ochłody rozdawane były gościom lody. Korzystając z tak wyjątkowej okazji Pani Dyrektor wyraziła podziękowania rodzicom szczególnie zaangażowanym w codzienne życie przedszkola wręczając im pamiątkowy dyplom i firmowy kubek. Wszyscy wracaliśmy zadowoleni i szczęśliwi z tak udanej zabawy.Kolejna już …..za rok. Do zobaczenia!!!

 Dscn7416


Eko- Przedstawienie

Dzisiaj tj. 21 czerwca 2016r do naszego  przedszkola zawitał niecodzienny eko-teatrzyk. Przedstawienie zostało stworzone przy współudziale gdańskiego Zakładu Dróg i Zieleni pod hasłem „Śmieciuchy na wagę złota”.  Poruszono w nim tematykę związaną z  odpadami- z naciskiem na segregację (szczególnie) szkła. Aktorzy przebrani za wesołe, przyjazne postaci z  Recyklingowej Krainy zaprosili dzieci do swojego świata, gdzie panuje kosmiczna harmonia (jak w układzie planet). Nasi mali widzowie byli świadkami ich zabawnych, niecodziennych perypetii, które spowodowane były błędami w segregacji odpadów. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki otrzymały nagrody: pyszne, zdrowe batoniki.

Dziękujemy za wspaniałą lekcję ekologii!!!

Dscn7172


„ POŻEGNAMY PRZEDSZKOLE, POKŁONIMY SIĘ SZKOLE…….”

17.06.2016r. to kolejny dzień, który przeszedł do chlubnej historii naszego przedszkola. Oto kolejny raz oficjalnie wyprawiliśmy w świat grupę naszych kochanych, otwartych na nowe wyzwania, ciekawych świata, radosnych absolwentów. Uroczystość, którą z okazji pożegnania przedszkola przygotowały dzieci wraz z nauczycielkami, przy pełnym wsparciu i zaangażowaniu rodziców, miała charakter doniosły i niezwykle wzruszający. Program artystyczny, w wykonaniu naszych wychowanków, przekonał nas, że nasi absolwenci są dobrze przygotowani  do podejmowania nowych wyzwań, zdobywania nowej wiedzy.  Dzieci z dużym zaangażowaniem, całą swoja dziecięcą spontanicznością i ekspresją, odgrywały role w przedstawieniu teatralnym pt. „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, rozczulająco recytowały pożegnalne wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Rodzice w doniosły, wzruszający sposób podziękowali za wszystkie lata troski, opieki, nauki i wychowywania ich pociech, doceniając włożony wkład wszystkich pracowników przedszkola. Pani dyrektor i nauczycielki podsumowały trzyletni okres współpracy z rodzicami, którym podziękowały za ich zaangażowanie, zainteresowanie sprawami placówki oraz wkład w jej rozwój. Z łezką w oku żegnały się z dziećmi, życząc im miłych i bezpiecznych wakacji oraz sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. Na pamiątkę mile spędzonych chwil w przedszkolu absolwenci otrzymali dyplomy, upominki - książki, maskotki i długopisy, a przede wszystkim pamiątkowe fotoalbumy, które we wspomnieniach przywołają twarze pierwszych przyjaciół, koleżanek, kolegów, nauczycielek oraz obrazy radosnych chwil spędzonych w przedszkolu. Żal ściska nam serca ale wszystkich rozpiera duma, gdy patrzymy na naszych wspaniałych absolwentów. Nie mówimy żegnajcie, tylko do zobaczenia - odwiedzajcie nas kiedy tylko zatęsknicie, dzielcie się z nami swoimi troskami i sukcesami.

 Dscn6990


 WARSZTATY Z "FUNIVERSITY" W BIEDRONKACH

Dnia 17. 06.2016r.w grupie „Biedronek” odbyły się warsztaty naukowe. Korzystaliśmy z bardzo ciekawych zestawów Funiversity. Zajęcia były nie tylko świetną zabawą, które pozwoliły dzieciom zamienić się w rolę  prawdziwego naukowca, ale także były świetną okazją do zgłębiania tajników najciekawszych zagadnień z zakresu nauk ścisłych. Podczas warsztatów każdy , na miarę swoich możliwości, wykonywał eksperymenty, a ich wytwory mógł zabrać do domu, np.: rozciągliwego „glutoplazma". Dzięki takim zajęciom dzieci poczuły się jak Einstein, Newton czy Kopernik.  Było ciekawie, twórczo i zabawnie!!!

100 3648


NADSZEDŁ CZAS POŻEGNAŃ

 Nasi tegoroczni absolwenci dzisiaj tj. 16.06.2016 r. wystawili pożegnalne przedstawienie dla swoich przedszkolnych kolegów i koleżanek z młodszych grup. Przedstawiając bajką o „ Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach” pragnęli pozostawić po sobie miłe wrażenia we wspomnieniach młodszych przedszkolaków. Dzieci z grup „Pszczółek” i „ Biedronek” również przygotowały pożegnalne niespodzianki dla swoich starszych kolegów. Pożegnały się z nimi najpiękniej jak umiały wierszem, piosenką i tańcem. Były też życzenia powodzenia na nowej drodze obowiązków szkolnych i pamiątkowe upominki. Te wzruszające chwile z  pewnością pozostawią ślad w pamięci wszystkich naszych wychowanków.

 Dscn6841

 


Przedszkole nr 43 „Koniczynka”

Serdecznie zaprasza  wszystkie „koniczynkowe” Rodzinki na festyn,

który odbędzie się dnia 24 czerwca 2016r. (piątek) w godz. 15.00-18.00.

W programie m.in.:

 • Zabawy, tańce, konkursy z  „Just Dance”
 • Malowanie buziek
 • „Studio” tatuażu
 • Aukcja dziecięcych prac
 • Pokaz dużych baniek mydlanych
 • Poczęstunek

         I wiele innych atrakcji…..

Serdecznie zapraszamy!!!!

Pracownicy Przedszkola  nr 43

 


Ważne!!!
 
Informujemy ,że zebranie z nowymi Rodzicami odbędzie się 

dnia 28.06.2016 o godz. 17.00 w Przedszkolu nr 43 

 

Na zajęcia adaptacyjne zapraszamy nowe dzieci 

dnia 29.06. 2016 o godz. 9.30 do 11.30

Zapraszamy!!!


WYCIECZKA DO KASZUBSKIEGO PARKU MINIATUR 03.06.2016 r.

Dzisiejszą wycieczkę możemy zaliczyć do bardzo udanych. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Aby ułatwić zwiedzanie – podzieliliśmy się na dwie grupy ( dzieci starsze i dzieci młodsze). Zaczęliśmy od zwiedzania Parku Miniatur, gdzie zobaczyliśmy najciekawsze budowle naszego kraju i świata w miniaturze, m.in. Katedrę Mariacką i Gdański Żuraw, a także Statuę Wolności, Biały Dom, Sfinksa, Krzywą Wieża z Pizy, itd.

 W Parku Gigantów zachwycaliśmy się olbrzymimi owadami m.in. biedronką, żukiem, mrówką i konikiem polnym. Pokaźnych rozmiarów były też różne przedmioty, takie jak stół, krzesło, buty, okulary i kubki. Zajrzeliśmy również do prawdziwego samolotu pasażerskiego.

Chwila oddechu i kolejne atrakcje. Wizyta w Gabinecie Śmiechu, w którym krzywe zwierciadła  zmieniały nas w małych, dużych, chudych, grubych, tak że od śmiechu aż brzuchy bolały. Dla odważnych wizyta w Zamku Strachu, w ciemnościach, sam na sam z Drakulą, wśród  pająków i czyhających niebezpieczeństw. Po dreszczach emocji Bajkowa Kraina a w niej - siedmiu krasnoludków, Czerwony Kapturek, Baba Jaga, Pinokio, Shrek, Spiderman, itd. Na terenie Mini ZOO spotkaliśmy  żywe zwierzęta takie jak: kucyk, miniaturowe owieczki, kozy, świnki wietnamskie i inne. Wszystkie zwierzęta były dla nas bardzo przyjazne. Korzystaliśmy do woli z placu zabaw – trampoliny, zamku dmuchanego, statku pirackiego.

Mamy nadzieję, że radość i zachwyt dzieci udało nam się uchwycić na pamiątkowych zdjęciach.

 Ssb37


 Podziękowanie!!!

Dziękujemy Wam serdecznie, Drogie "Koniczynki", za udział  w akcji "Zaczytani". 

Jak zwykle spisaliście się na medal!!!!!


DZIEŃ SPORTU

Dnia 2.06.2016r. w naszym przedszkolu odbył się ciąg dalszy obchodów dnia dziecka- dzień sportu.  Całą zabawę rozpoczęliśmy od uroczystego przecięcia wstęgi i złożenia ślubowania. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem brały udział w zespołowej rywalizacji. Było rzucanie do celu, podawanie piłki, budowanie wieży z klocków, noszenie wody i wiele innych konkurencji. Na koniec okazało się, że wszystkie drużyny zdobyły taką samą ilość punktów i ogłoszono zwycięstwo wszystkich sportowców. Ten dzień dostarczył dzieciom niepowtarzalnych przeżyć towarzyszących sportowej zabawie oraz wiele radości. Na koniec były nagrody dla wszystkich, bo wszyscy byli zwycięzcami.

 Dscn6588

 


Dzień Dziecka w Koniczynce!!!!

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

Janusz Korczak

Idąc za mądrością słów Janusza Korczaka postanowiliśmy stworzyć naszym kochanym przedszkolakom coś wyjątkowego i niepowtarzalnego tego dnia. Zabraliśmy dzieci z wizytą do...”koniczynkowego” ZOO!!! Takiego miejsca nie ma na naszym globie…. Przygotowani w odpowiedni strój i ekwipunek ruszyliśmy na spotkanie z „przygodą” . Dzieci otrzymały, od przewodnika, bilety wstępu do jedynego takiego na świecie ZOO i z piosenką na ustach „Idziemy do ZOO” udaliśmy się na miejsce. Pani przewodnik opowiadała nam oraz pokazywała na mapie miejsca występowania wielu gatunków zwierząt. Przygotowała także wiele ciekawostek i zagadek z nimi związanych a dzięki pomocy p. Kasi nauczyliśmy się ich nazw w języku angielskim. To jeszcze nic….. niektóre z tych zwierząt przybyły do  naszego przedszkola i wspólnie się z nami bawiły: pokazywały sztuczki; popisywały się; polewały nas wodą;  śpiewały, skakały; wyły a nawet zatańczyły dla nas ZUMBĘ!!! Czegoś takiego nikt się nie spodziewał…. Na koniec zwierzaki nie tylko zaśpiewały Dzieciom „Sto lat” i złożyły życzenia, ale również zaprosiły do wspólnej  zabawy. Tańczyliśmy m.in. „ Wyginam śmiało ciało”  za królem Julianem, oczywiście.  Po tak wspaniałej zabawie , koniecznie, musieliśmy zrobić sobie kilka pamiątkowych zdjęć.

Ktoś zapyta dlaczego to Zoo było takie wyjątkowe?! Bo przygotowali je wszyscy pracownicy naszego przedszkola!!! Każdy tego dnia miał swoją rolę do odegrania: aktorzy –zwierzęta; przewodnik; bileterzy;ochrona a nawet punkt gastronomiczny i  lodziarnia….. jak na prawdziwe ZOO przystało.

Wszyscy ( mali i duzi ) bawiliśmy się  tego dnia świetnie!!!  Bo przecież w każdym z nas drzemie dziecko.

Uśmiech i radość dzieci -bezcenne!!!!

Dsc 0283 (1024x685)


ZAKOŃCZENIE KAMPANII "ROWEROWY MAJ"

Dzisiaj zakończyliśmy kampanię Rowerowy Maj. Wszystkim, którzy tak dzielnie i chętnie przyjeżdżali do przedszkola pojazdami i brali udział we wspólnej zabawie bardzo dziękujemy. Oczywiście zachęcamy do dalszego promowania zdrowego stylu życia i komunikacji rowerowej.

 20160531 104423


Opowieść o dobrym człowieku

 W dniu dzisiejszym , 31 maja 2016r, gościliśmy w przedszkolu Teatr  Ewangelizacyjny „Eden” z Wieliczki. Zaprezentowany nam  spektakl stworzony został na podstawie „Przypowieści o miłosiernym samarytaninie”. Przedstawia historię napadniętego człowieka, na którego tragedię przechodzący ludzie pozostawali obojętni. Dopiero Samarytanin  zauważa cierpiącego i postanawia mu pomóc. Angażuje dzieci do pomocy potrzebującemu..

To wspaniałe przedstawienie teatralno – muzyczne w trakcie którego dzieci uczą się gry na instrumentach, poznają wartość bezinteresownej pomocy i odpowiadają na pytanie „kto to jest dobry człowiek?”

Było pięknie i refleksyjnie….

 20160531 094947


W zieleni łąka majowa- zajęcia plastyczno-konstrukcyjne

W maju na zajęciach plastyczno-konstrukcyjnych przedszkolaki tworzyły obrazy przedstawiające majową łąkę. Inspiracją dla nich był obraz Stefana Filipkiewicza pt. „Łąka”. Zamiast pędzelków do wykonania tego zadania dzieci użyły swoich palców. Bezpośredni kontakt z farbą był dla dzieci wielką frajdą, a jednocześnie pozwolił pobudzić w nich ekspresję i wiarę we własne możliwości i umiejętności. 

20160523 130616

 


Food Revolution Day" - czyli Dzień Rewolucji Żywieniowej

20 maja na świecie organizowany jest "Food Revolution Day" - czyli Dzień Rewolucji Żywieniowej. Pomysłodawcą jest Jamie Olivier, brytyjski kucharz, który uświadamia, uczy

i inspiruje społeczeństwo w kontekście zdrowego, naturalnego jedzenie oraz wspólnego gotowania. Jest to świetna okazja, aby w przedszkolu, szkole lub w domu zrobić małą żywieniową  rewolucje i przy okazji dobrze się bawić :)

My również przyłączyliśmy się do tej akcji. W gr.II zostały zorganizowane warsztaty kulinarne promujące zdrowe jedzenie. Było smacznie, zdrowo i kolorowo!!!

 100 3602


Dzień Mamy i Taty w "Skrzatach"

Za ocean miłości i cierpliwości dzieci z grupy "Skrzatów" podziękowały wierszem i piosenką swoim Kochanym Rodzicom na uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty, który odbył się dziś 20 maja.
Taki dzień jest wyjątkowy dla rodziców jak i dzieci - pełen wzruszeń, radości i uśmiechu a przede wszystkim chwilą spędzoną razem.

Jeszcze raz dla wszystkich rodziców - STO LAT.............

 Dscn9974

 


Święto Rodziny w „Koniczynce”

„Zawsze wszystko się udaje.Cztery ręce to nie dwie.

Razem z tatą pomagamy,kiedy mama czegoś chce.

Pomagamy sobie wszyscy,bo od tego jest rodzina.

        Od niej uczysz się wszystkiego,tak się życie twe zaczyna.”

 

Dzisiaj tj.19 maja 2016r.  w naszym Przedszkolu  gościliśmy najważniejsze i najcudowniejsze osoby w życiu każdego dziecka- Mamę i Tatę. Dzieci z grupy Biedronek i Pszczółek przygotowały specjalnie z tej okazji bogate programy artystyczne. Były wierszyki, piosenki, tańce, gra na instrumentach muzycznych i wspólne zabawy z Rodzicami. Na zakończenie części artystycznej odśpiewaliśmy  tradycyjne… „Sto lat” , złożyliśmy życzenia,  wręczyliśmy własnoręcznie wykonane prezenty i zaprosiliśmy Gości na słodki poczęstunek. Było cudownie, rodzinnie  i wesoło.

 

 100 3514


KONICZYNKOWA  SAMODZIELNOŚĆ!

Dziś w naszym przedszkolu gwarno już od rana. Bowiem ruszyła akcja „Szwedzki stół” w ramach wdrażanej w przedszkolu PEDAGOGIKI DALTOŃSKIEJ.  W każdej grupie dzieci same komponowały sobie kanapki oczywiście jak najzdrowiej, twórczo i samodzielnie…! Najbardziej smakowały dzieciom kiełki rzodkiewki a każda kanapka była w nią prawie ubrana. Taki był też obiad i podwieczorek pt. „Jemy Sami i Samodzielnie” bo potrafimy!  Okazało się bowiem , że nóż i widelec to bardzo dobrzy przyjaciele naszych dzieci.  Z niecierpliwością czekamy na kolejny wtorek ponieważ  „wtorki” to u nas dzień DUUUŻEJ  SAMODZIELNOŚCI DZIECKA.;-))!

 Dsc 9895


RADA DZIECI OBRADUJE W KONICZYNCE!

Dziś w przedszkolu tj. 17 maja 2016r. odbyło się spotkanie RADY DZIECI z panią dyrektor. Nasi wychowankowie obradowali i dyskutowali na temat planów z okazji obchodów DNIA DZIECKA, PLACU ZABAW oraz zbliżającego się FESTYNU RODZINNEGO. Zapytaliśmy Je o marzenia i  pragnienia. Z uwagą słuchamy ich zdania  i opinii, co  ich zdaniem powinno się znaleźć przy okazji takich wydarzeń. Jak również kogo chcieliby gościć i jakich atrakcji i zmian oczekują w przedszkolu?

Cenne  były  pomysły naszych dzieci, które same zapisały to na kartce. Wspaniale jest razem  tworzyć, marzyć oraz  wspólnie decydować! Na pewno wiele z tych pomysłów  wprowadzimy w nasze życie przedszkolne. Sami zobaczcie wynik naszych obrad…;-)

 Dsc 9874


„KONICZYNKI”ŚPIEWAJĄ O GDAŃSKU

Wydaje się, że żyjemy w czasach słuchania piosenek, a nie śpiewania ich. Chyba jedynymi miejscami, w których śpiew jest ważny są kościoły…„Sto lat” i pierwsza zwrotka Mazurka Dąbrowskiego, to za mało.

Chcielibyśmy, by nasze dzieci poznały radość śpiewania, i to śpiewania wspólnego. Dlatego Fundacja Wspólnota Gdańska w 2014 roku zainicjowała Przegląd Piosenek „Przedszkolaki śpiewają o Gdańsku”.

Nie mogło w nim zabraknąć oczywiście naszej „Koniczynki”. Dzieci ze „Skrzatów” i ‘Pszczółek” podjęły się trudu wyboru i nauki jednej z piosenek o naszym mieście pod kierunkiem p. Agnieszki K. W dniach 11 i 12 maja 2016r zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i spisały się znakomicie!!!

Pszczółki „wyśpiewały” sobie  ………III miejsce!!!!!!! 

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały upominek i dyplom.

Gratulujemy!!!

Jesteśmy z Was bardzo dumni!!!


100 3465 .


 Spotkanie z Fioną…czyli sową płomykówką.

W dniu dzisiejszym tj. 05.05.2016r nasze przedszkolaki wzięły udział w niesamowitej „lekcji” z udziałem specjalnie ułożonych do pracy z dziećmi sów, sokołów i jastrzębi.

Prowadzący spotkanie , z ogromnym zaangażowaniem opowiadali nam o swojej pasji do przyrody i ptaków drapieżnych. Z  wyjątkowo pięknej miłości do tych ptaków zrodził się pomysł, by przekazać najmłodszym tajniki funkcjonowania przyrody w sposób, który zagwarantuje przyswojenie informacji. Dzięki zaprzyjaźnionym ptakom (sowy, sokoły i jastrzębie) dowiedzieliśmy się jaką rolę te ptaki spełniają w przyrodzie i czym się różnią od siebie. Każdy podczas tego spotkania  mógł doświadczyć różnorodności ptaków i poznać najdrobniejsze szczegóły dzięki ich obecności na wyciągnięcie ręki. Ptaki latały, piszczały, a przede wszystkim zachwycały swoim wyglądem i umiejętnościami. Chętne dzieci mogły, na pamiątkę, zrobić sobie zdjęcie z sową płomykówką Fioną na ramieniu. To dopiero było przeżycie!!!Dzień obfitował  w ogrom wrażeń i niesamowitych emocji!!! Z całą pewnością było to jedno z nielicznych spotkań, które na długo zapadnie w naszej pamięci!

Dziękujemy!!!

 


„Spotkanie z ……Fahrenheitem”

Dnia 04.05.2016r w ramach projektu edukacyjnego  organizowanego przez centrum interaktywnej edukacji i zabawy EduFun odbyły się warsztaty pod hasłem ”Tajemnice temperatury”. Do naszej „Koniczynki”, wehikułem czasu, przybył nieoczekiwany gość:Daniel Gabriel Fahrenheit !!! Specjalnie dla naszych przedszkolaków przygotował mroźne i jakże spektakularne eksperymenty. Wizyta tak niezwykłego i niesamowitego gościa była dla nas wielką przygodą i niezapomnianym przeżyciem. Dzieci z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem brały udział w proponowanych doświadczeniach i eksperymentach.

Dziękujemy Panie Fahrenheit!!!

Autoch 113


KAMPANIA ROWEROWY MAJ!!!

Drodzy Rodzice i Dzieci. 4 maja 2016r. startuje kolejna edycja kampanii Rowerowy Maj! Do przedszkola przyjeżdżamy na rowerach, hulajnogach i innych pojazdach napędzanych siłą mięśni. Za każdy przyjazd otrzymujemy naklejki, które wklejamy do dzienniczków rowerowych oraz na plakat.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy! 

 


WARSZTATY KULINARNE - Koreczki

Koreczki czyli niewielkie, kolorowe przekąski, które można wyczarować w kilka minut.Są świetną przekąską każdej imprezy, a jeżeli dodatkowo podamy je w oryginalny i ciekawy sposób, to bardzo szybko znikną ze stołu jako pierwsze z pośród wszystkich smakołyków. Koreczki możemy podać w wersji mięsnej lub bezmięsnej, a z czego je zrobimy, to już zależy tylko od naszych preferencji smakowych.

 

100 3334


Wizyta „Skrzatów” w bibliotece.

28.04.2016r. „ Skrzaty” odbyły lekcję biblioteczną w bibliotece szkolnej Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 23 . Pani bibliotekarka w bardzo ciekawy sposób wytłumaczyła dzieciom co to jest za miejsce i w jaki sposób można z niego korzystać. Pouczyła dzieci jak należy obchodzić się z książkami i dlaczego należy je szanować. Zachęcała dzieci do czytelnictwa i częstego odwiedzania bibliotek. W nagrodę za grzeczne zachowanie i aktywność podczas zajęć „ Skrzaty” otrzymały, od pani bibliotekarki, ciekawą książkę o tematyce ekologicznej, a w podziękowaniu za zaproszenie i interesującą lekcję zrewanżowały się wręczając pani Bożenie L. dyplom za wkład w szerzenie idei czytelnictwa wśród przedszkolaków.

Dscn9857

 


III SPARTAKIADA SPORTOWA 

Dnia 27.04.2016 r. odbyła się III Spartakiada Sportowa pod patronatem Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 23 w Gdańsku. 

Po uroczystym powitaniu wszystkie przedszkolaki obiecały, iż będą się bawić w duchu fair play i  przystąpiły do sportowej rywalizacji. Dzieci dzielnie i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyły w zawodach. Odbyło się wiele trudnych i wymagających dużej wytrwałości konkurencji sportowych. Był min.: rzut do celu, slalom, pajęczyna, wyścig chomików, drużynowy skok w dal, tunel i wiele, wiele innych konkurencji. Rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping uczestników. Każde zaliczone przez zawodnika stanowisko nagradzane było gromkimi brawami i pieczątką. Zmagania sportowe zostały nagrodzone złotym pucharem. Wszyscy spisali się na ,,6 z plusem”.

100 3188

 GRATULUJEMY!!!!!


DRODZY RODZICE !!!

Informujemy osoby których dzieci dostały się do przedszkola na rok szkolny 2016/2017, iż podpisywanie umów odbywać się będzie w dniach:

NOWI RODZICE –umowy podpisuje Pani Dyrektor
26.04.2016 w godzinach od 14:00 do 17:00
27.04.2016 w godzinach od 15:00 do 17:00

RODZICE DZIECI KONTYNUUJĄCYCH – umowy podpisuje Pani Monika
26.04.2016 do 29.04.2016 w godzinach od 8:00 do 14:30

 


Polska-moja ojczyzna

Polska- słowo nam wszystkim bliskie- nasza ojczyzna. Od najmłodszych lat dzieci recytują wierszyk rozpoczynający się słowami: "Kto ty jesteś? Polak mały." To taka pierwsza, mała lekcja patriotyzmu. Szczególnie w maju, w okolicach święta narodowego, warto by dzieci utrwaliły sobie podstawowe wiadomości o swojej ojczyźnie, a także dowiedziały się czegoś więcej o kraju, w którym żyją. Pszczółki przystąpiły to zadania bardzo chętnie- utrwaliły słowa hymnu, poznały symbole naszego państwa- hymn, godło i flaga. Poznawały historię i legendy obrazujące powstanie Polski. Dużo informacji zaczerpnęliśmy z przygotowanego kącika o naszej ojczyźnie, do którego dzieci przynosiły mapy, książki, pamiątki z różnych miejsc w Polsce. 

 20160414 125658

 


JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O ZĘBY - spotkanie z panią stomatolog

Kwiecień jest miesiącem, w którym częściej rozmawiamy o profilaktyce zdrowotnej. Dzisiaj 26.04.16 r. w grupie „ Skrzatów” odbyło się spotkanie z panią stomatolog, która pouczyła nas jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Pani doktor omówiła dietę sprzyjającą zdrowemu uzębieniu. Na specjalnym modelu pokazała nam jak zbudowana jest szczęka, wytłumaczyła jak ważne dla naszego zdrowia jest pełne i zdrowe uzębienie, uczyła prawidłowego czyszczenia zębów, czyli jak powinniśmy trzymać szczoteczkę i jakie ruchy wykonywać , aby wszystkie ząbki lśniły czystością i się nie psuły. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wszystkich porad pani stomatolog i obiecujemy, że będziemy się do nich stosować. W nagrodę otrzymaliśmy ciekawe kolorowanki tematyczne oraz szczoteczki i pastę do mycia ząbków. My podarowaliśmy pani doktor pamiątkowy obrazek, przygotowany przez wdzięczne „Skrzaty” .

Dziękujemy pani doktor i być może do zobaczenia w gabinecie.

Na pewno nie będziemy się bać !


Mali ogrodnicy!!!

Od najmłodszych lat dzieci interesują sie otaczającą je przyrodą. Pszczółki korzystając z pierwszych ciepłych dni wiosennych postanowiły zasadzić cebulki kwiatów w doniczkach. W naszym kąciku przyrody mamy już pachnące zioła i przyprawy, mamy też kącik zapachów i wiemy do czego możemy wykorzystać zgromadzone tam przyprawy. Teraz cierpliwie czekamy aż pokażą się nam w całej krasie nasze kwiaty. Podlewamy je i pielęgnujemy. Nasze przedszkolaki bardzo dbają o swoje roślinki i chętnie zajmują się nimi dzięki temu czują się odpowiedzialne za ich prawidłowy rozwój.

 20160420 074406

 


Zajęcia plastyczno- konstrukcyjne  „Zrobię to sam”.

W kwietniu nasze przedszkolaki na zajęciach plastyczno-konstrukcyjnych wykonywały zwierzątka z masy solnej. Masa solna – to specjalnie przygotowana masa do modelowania, którą wykonuje się z mąki, wody i soli. Wykonuje się z niej przeróżne przedmioty – głównie figurki, ramki i inne ozdoby. Całym sekretem zrobienia dobrej masy jest włożenie w jej wykonanie całego serca i potem można modelować co się tylko chce. My tym razem robiliśmy zwierzątka- najpierw sprawdziliśmy w książce jak je wykonać, następnie zabraliśmy się do pracy. Powstały ślimaki, węże, kraby, baranki i różne inne dzieła. Zabawa była  cudowna i chętnie ją powtórzymy. 

20160421 090916

 


23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Ustanowiono go rok wcześniej na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO (na wniosek rządu Hiszpanii  i Międzynarodowej Unii Wydawców), w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w roku 1616) zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku. Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły, a także obdarowywania się książkami (w tym audio -i e-bookami). Księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży. W Hiszpanii 23 kwietnia król wręcza najpoważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła – Premio Cervantes. 

Dzisiaj dzieci z grupy "Pszczółek" i "Biedronek" w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odwiedziły bibliotekę szkolną w  ZKPiG nr 23 i spotkały się z Panią Bożeną L. (bibliotekarką), która specjalnie dla nas przeprowadziła zajęcia biblioteczne. Po spotkaniu przedszkolaki wręczyły Pani Bożenie bukiet własnoręcznie wykonanych kwiatów i otrzymały od niej  w prezencie książki. Już teraz wiemy, że każda książka ma "serce" (karta biblioteczna) i o każdą z nich będziemy dbać.

 20160421 095832

 


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA - CUKRZYCA

19 kwietnia 2016r. w ramach Światowego Dnia Zdrowia w naszym przedszkolu podjęliśmy działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy. Nasze działania obejmowały wiele przedsięwzięć zorganizowanych tak, aby w każdy z możliwych sposobów pokazać przedszkolakom, że zdrowie, to olbrzymia wartość, o którą trzeba nieustająco się starać.
W tym celu zostały zorganizowane zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W czasie tych zajęć dzieci utrwaliły wiadomości o numerach alarmowych, miały okazję poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Dowiedziały się także wiele o cukrzycy i jak ważna jest prawidłowa dieta i dużo ruchu w profilaktyce zmniejszania ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Trzeba pamiętać, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i jedyne dostępne leczenie to zastrzyki insuliny (cukrzyca typu 1) lub bardzo dokładne trzymanie się diety cukrzycowej. Przedszkolaki chętnie brały udział w ćwiczeniach na fantomie oraz z zaciekawieniem dopytywały o sprzęt do pomiaru cukru.

Dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia i zapraszamy ponownie.

 

20160419 105139

 


INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KONICZYNCE

Wprowadzanie dziecka w świat pożądanych wartości nie jest rzeczą prostą ani łatwą, jest procesem ciągłym i długotrwałym bowiem wartości nie są raz dane, są wypracowywane przez cały czas. Wiek przedszkolny, w którym dzieci bardzo chłoną otaczający świat jest ku temu bardzo sprzyjający. Dzieci w tym wieku traktują reguły jako obowiązujące w sposób bezwzględny, podawane do przestrzegania zasady są ich zdaniem niezmienne. Jednoznaczne komunikaty „to jest złe, tak nie wolno, zakazuję, nie zgadzam się” użyte w konkretnych sytuacjach są dla dziecka niezbędne, dają poczucie bezpieczeństwa i uczą rozstrzygnięć moralnych. Przedszkolak ocenia w kategorii dobre – złe, jego świat wartości budowany jest na wzorcach osobowych tych, którzy go otaczają (rodzice, nauczyciele, dziadkowie…).
Jeżeli otaczające go osoby postępują w sposób prawy i godny naśladowania to stają się autorytetem dla dziecka, które stara się odwzorowywać takie zachowania w swoim codziennym postępowaniu. Bardzo ważne jest, aby nauczyć dzieci jak być przyzwoitym człowiekiem, jak budować dobre relacje z rówieśnikami i jak dokonywać właściwych wyborów. 

 Img-0084


OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDSZKOLE TALENTÓW

Nasze przedszkole w okresie od 21.09.2015r do 21.03.2016r brało udział w ogólnopolskim konkursie „Przedszkole Talentów” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. W tym okresie w ramach konkursu wykonaliśmy 10 zadań przewidzianych regulaminem.

Regulamin konkursu

 1. Celem konkursu jest rozwijanie potencjału dzieci, ich zainteresowań oraz talentów. Przedszkole powinno uczyć kreatywności najmłodszych poprzez wskazywanie możliwości rozwoju i poszukiwanie różnorodnych rozwiązań.
 2. Przedszkola przystępujące do konkursu przyjmą na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu „Przedszkole talentów” jest uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.

Zadania konkursu „Przedszkole talentów”:

 1. Przeprowadzenie dnia talentu w przedszkolu, podczas którego dzieci będą mogły zaprezentować swoje talenty, np. muzyczne, taneczne, gimnastyczne, plastyczne… Ocena na podstawie wyników głosowania/prac plastycznych/zdjęć przesłanych do jury konkursu.
 2. „Przedszkolne mistrzostwa w grach edukacyjnych”- zorganizowanie gier i zabaw kształtujących umiejętność dodawania i odejmowania u dzieci. Ocena na podstawie wyników, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.
 3. Przeprowadzenie przedszkolnego konkursu recytatorskiego pod hasłem „Brzechwa i Tuwim dzieciom”. Ocena na podstawie sprawozdań/zdjęć przesłanych do jury konkursu.
 4. Zorganizowanie wycieczki po okolicy pn.: „Poznaję swoje otoczenie”, która ma na celu wyuczenie nawyku wynajdywania charakterystycznych punktów, mogących ułatwić odnalezienie się w różnych miejscach.  Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.
 5. Kształtowanie odporności emocjonalnej dziecka, ze wskazaniem sytuacji przyczynowo-skutkowej (np.: „kto pierwszy na mecie” – gra planszowa lub zajęcia ruchowe z wyścigami par; wysłuchanie słuchowiska, a następnie wskazanie kolejności zdarzeń na podstawie pytań opiekuna). Ocena na podstawie informacji, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.
 6. „Poznaję kształty i figury geometryczne” – zaktywizowanie dzieci do rysowania i wyklejania figur ze wskazaniem wielkości przedmiotu. Ocena na podstawie prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.
 7. Zainicjowanie zabawy „Mój mały sklep” mającej na celu przybliżenie wiedzy związanej z objętością i wagą danego przedmiotu/artykułu oraz ilością danych przedmiotów jednego rodzaju na półce, jak i klasyfikacją (rodzaj, barwa, wielkość, kształt, ciężar, warzywa i owoce, słodycze…). Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.
 8. Dziecko w uporządkowanym świecie – dostrzeganie powtarzalności następujących po sobie: pór roku i dni, dat w kalendarzu… Ocena na podstawie informacji, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.
 9. Przeprowadzenie zajęć w formie teatrzyku z wykorzystaniem zabawek przedszkolnych lub samodzielnie wykonanych pacynek nt. kontaktów z nieznajomymi. W starszej grupie można wprowadzić elementy dramy. Przedstawione sytuacje mają na celu zachowanie daleko idącej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, którzy proponują poczęstunek, chcą poznać nasz adres, odprowadzić, coś ciekawego pokazać, wybranie odpowiednich postaw w danej sytuacji. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.
 10. Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Przedszkole talentów”, który w okresie od 21 września do 21 grudnia 2015 r. przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).

Jury wykonanie wszystkich naszych zadań konkursowych oceniło na 10/10 punktów. W całym konkursie otrzymaliśmy 100% punktów oraz…

CERTYFIKAT PRZEDSZKOLE TALENTÓW.

Koordynatorki i organizatorki konkursu

H. Cyganiuk i A. Piotrowska

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z konkursu :

 

https://drive.google.com/open…

 

 

GRATULUJEMY!!!!!!


 

Cała Polska Czyta Dzieciom w Pszczółkach.

 

W Pszczółkach w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom Panie przeprowadziły cykl zajęć o Polskich Legendach. W tej kategorii znajdują się najpopularniejsze polskie legendy ze wszystkich regionów Polski oraz legendy, które opowiadają o wspólnym dziedzictwie. Dzieci miały możliwość wysłuchania wielu historii. Najbardziej przypadła im do gustu legenda o słynnych założycielach stolicy naszego kraju- Warsie i Sawie. Dowiedziały się kim był i gdzie mieszkał Bazyliszek oraz kto był dzielnym śmiałkiem, który go pokonał. Poznały też Smoka Wawelskiego, którego kryjówką była jaskinia zwana Smoczą Jamą u podnóża wzgórza wawelskiego w Krakowie.

 

 20160418 101249


Osiołek w ”Mam Talent” i ……………………w Koniczynce!!!

W związku z tym, że w kwietniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca, dlatego  Akademia Ruchu Just Dance Kids, jako szkoła tańca stworzona z myślą o dzieciach, przygotowała dla wszystkich  naszych przedszkolaków niesamowitą atrakcję: Przedstawienie Taneczne z udziałem publiczności pt. "Osiołek w Mam Talent" to opowieść o marzeniu zostania tancerzem. To historia o pracy i pasji, o wytrwałości w dążeniu do celu. Przygotowane zostały dla dzieci w trakcie spektaklu pokazy grupowe i indywidualne, animacje taneczne z udziałem publiczności oraz wspólna nauka tańca i  inne niespodzianki. Celem było zaprezentowanie piękna i  różnorodności tańca. 

Było wspaniale!!!!!!

 

20160408 101412(0)


Znani Gdańszczanie i Gdańszczanki- warsztaty cz.II

Dzisiejszy cykl  pod hasłem „Młody przewodnik/ przewodniczka po Gdańsku” prowadziła p. Danuta Lietke . Tematem  zajęć było” Spotkanie ze znanymi gdańszczanami cz.II.”. Mówiliśmy o pięknych zabytkowych kamieniczkach Gdańska oraz o ważnym miejscu jakim jest  niewątpliwie Stocznia Gdańska.  Wszystko jak zwykle przeplatane było konkursami (dmuchanie statków do brzegu); zabawami (rzucanie kulami armatnimi); układaniem puzzli oraz pracami plastycznymi. Było jak zwykle bardzo ciekawie!!!

 20160407 095141


Warsztaty kulinarne - Surówka z kapusty pekińskiej

Kapusta pekińska pochodzi z północnych terenów Chin i Japonii. Jest warzywem bardzo często wykorzystywanym w kuchni. Surówkę z kapusty pekińskiej można podawać jako samodzielne danie, jest również znakomitym dodatkiem do obiadów lub na kolację. Jak zrobić, by nigdy się nie znudziła? Wykorzystać różne dodatki, tak jak to uczyniły nasze dzieciaki, podczas cyklicznych warsztatów kulinarnych:)

100 2871


WESOŁYCH ŚWIĄT!!!


KONICZYNKA GOTOWA NA ŚWIĘTA !!!
 
Nasze "Koniczynkowe" dekoracje świąteczne a wśród nich:...,
Cenne  "jajka" z autografem pana Prezydenta - Piotra Kowalczuka
dla każdej z grup... - dziękujemy raz jeszcze!
 
Moc twórczości i pomysłów naszych dzieci i Pań...
Jesteśmy gotowi na święta!
 
Img 20160323 140815
 

"Zdrowa" lekcja w Biedronkach!!!

Dzisiaj grupę Biedronek   odwiedził bardzo ciekawy gość – mama Szymonka. Jak na prawdziwą panią doktor przystało wszystko było doskonale przygotowane począwszy od stroju (lekarski kitel) przez torbę lekarską pełną „medycznych” skarbów: stetoskopów, strzykawek, bandaży, plastrów, szpatułek , maseczek oraz jednorazowych, gumowych rękawiczek  z których stworzyliśmy „dmuchanych” pacjentów. Pani doktor w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała wiersz o chorej żabie Jana Brzechwy nawiązujący do pracy, którą wykonuje w życiu codziennym.

Pewna żaba 
Była słaba 
Więc przychodzi do doktora 
I powiada, że jest chora(…) 

Na koniec badaliśmy pluszowe Żabki, dzięki uprzejmości dzieci i pań z gr. Pszczółek. Zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat zdrowia i zawodu lekarza. Kto wie może, w naszej grupie  jest już jakiś przyszły, mały "doktor".

Dziękujemy serdecznie za ciekawą  „lekcję”  o zdrowiu-Biedroneczki

 20160323 093552

 


Nasz kolejny sukces !!!

Jesteśmy bardzo dumni z naszych , jak się okazało wszechstronnie uzdolnionych wychowanków !Miło nam poinformować, że w IV Wojewódzkim Konkursie na Grafikę Komputerową "Komputerowa pisanka", na ponad 300 zgłoszonych prac Adaś Czarnecki z grupy "Skrzaty " otrzymał II - miejsce. Kuba Kołdysz z grupy " Skrzaty " otrzymał wyróżnienie.

GRATULUJEMY !!!

     


Szpital Pluszowego Misia wKoniczynce”

Dzisiejszy dzień 22 marca 2016 był wyjątkowy dla naszych  przedszkolaków.  Wszystko za sprawą akcji, która miała dzisiaj miejsce. Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego działający w stowarzyszeniu IFMSA-Poland (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny) przekształcili  przedszkole w ……..prawdziwy szpital. Była rejestracja, gabinet lekarski, gabinet zabiegowy; pracownia rentgena , poczekalnia itp. Każdy przedszkolak ze swoim pluszakiem -„pacjentem” mógł wykonać jego całościowe badanie i porozmawiać z lekarzem prowadzącym o stanie zdrowia. Jeśli zachodziła potrzeba każdy pacjent otrzymywał skierowanie do lekarza specjalisty lub wypisano mu receptę. To co się   dzisiaj  działo w „Koniczynce” było ważne i potrzebne  naszym małym opiekunom pluszowych pacjentów. Wszyscy pacjenci (bez wyjątku) zostali zdiagnozowani. Wyniki wizyty zapisane zostały w indywidualnych kartach pacjentów.  I to wszystko na ……..pluszakowy NFZ!!!  Tylko pozazdrościć...

Bardzo serdecznie dziękujemy studentom Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku za tak wspaniale przygotowaną i przeprowadzoną akcję w naszej „Koniczynce”. 

 20160322 100409


NADEJŚCIE WIOSNY!!!

Wreszcie nadeszła długo wyczekiwana pora roku – WIOSNA. Tradycyjnie jak co roku dzieci z naszego przedszkola wyszły na poszukiwania pierwszych wiosennych oznak. Najmłodsze grupy szukały wiosny w ogrodzie przedszkolnym (tu znalazły przebiśniegi i wschodzące tulipany). „Skrzaty” wybrały się na spacer po okolicy. W przydomowych ogródkach widzieliśmy krokusy, przebiśniegi, małe pączki na krzaczkach a obserwacjom towarzyszył nam wiosenny śpiew ptaków. Pogoda jak na wiosnę przystało też nam dopisała – słoneczko nam świeciło i grzało. W czasie wizyty w szkole podstawowej przywitały nas zające przypominając o Świętach Wielkanocnych. Pierwszy wiosenny spacer możemy zaliczyć do udanych.

Dscn9788


KIERMASZ WIELKANOCNY !!!

Święta tuż, tuż… Na kilka dni przed Wielkanocą w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy  KIERMASZ WIELKANOCNY .Dzieci z każdej grupy wykonały różnego rodzaju ozdoby: świąteczne pisanki, baranki, kurczaczki ,zajączki, stroiki, kartki świąteczne a przede wszystkim palmy wielkanocne. Nie są to ozdoby typowe, jakie można kupić w sklepie, ale jedyne, niepowtarzalne, ręcznie wykonane przez naszych wychowanków przy niewielkiej pomocy nauczycielek. Wszystkie ozdoby wykonane są z naturalnych materiałów: włóczki, papieru, kolorowych piór, masy solnej itp.

 Kolejna dostawa już w poniedziałek – ZAPRASZAMY!

 


Pan Wiceprezydent Gdańska w „Koniczynce”!!!

Dnia 18 marca 2016r do naszego przedszkola przybył długo oczekiwany gość…… Wiceprezydent Gdańska p. Piotr Kowalczuk. Już od progu został przywitany przez przedstawicieli „koniczynkowej” Rady Dzieci. Przedszkolaki bardzo chętnie oprowadziły gościa po  placówce i opowiedziały co ciekawego się w niej dzieje. Następnie  nasz gość został poproszony o przeczytanie nam bajki w ramach  akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Jako kreatywne przedszkole zaproponowaliśmy „przeczytanie” bajki  przy użyciu …………teatrzyka kamishibai.  Było to nowe i ekscytujące doświadczenie dla nas wszystkich! Na tym jednak nie koniec było niespodzianek, gdyż najmłodsza grupa „Biedronek” zaprosiła gościa na …………….wielkanocne warsztaty, podczas których wykonywaliśmy świąteczne ozdoby: pisanki; zajączki; ozdabialiśmy doniczki z zasadzonym owsem wg własnego wzoru; sadziliśmy rzeżuchę w łupinach jajek itp. Niektóre pisanki, własnoręcznie nam pan  prezydent podpisał- na pamiątkę!.Starszaki zaprezentowały stoisko z ozdobami świątecznymi przygotowanymi specjalnie na kiermasz. W podziękowaniu za tak miłą wizytę wręczyliśmy własnoręcznie wykonane drobne upominki: piękną pisankę; palmę wielkanocną, ozdobioną przez dzieci doniczkę z owsem oraz Dyplom uznania za wkład w rozwój czytelnictwa  naszych przedszkolaków. Spotkanie było pełne niesamowitych wrażeń, za które jeszcze raz bardzo Panu  Prezydentowi dziękujemy!

Wdzięczne „Koniczynki”

 20160318 141138


Wycieczka Biedronek do Parku Handlowego Matarnia!

Dnia 10.03.2016r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do miejscowego Centrum Handlowego. Dzieci miały okazję poznać wyposażenie sklepów, pracę ekspedientek i innych pracowników oraz obserwować klientów robiących zakupy. Umiały doskonale nazywać stoiska i jego asortyment, a pani ekspedientka zademonstrowała dzieciom współczesną wersję wagi elektronicznej. Najciekawszym elementem wyposażenia centrum okazały się dla dzieci…………ruchome schody. Wycieczka ta dostarczyła przedszkolakom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych.

 Wp 20160310 10 53 33 pro


RYSOWANIE WĘGLEM

W marcu na zajęciach plastyczno-konstrukcyjnych przedszkolaki poznały technikę rysowania węglem. Pomijając fakt, że węglem rysuje się podobnie jak ołówkiem to nie jest do końca to samo. Węgiel inaczej się prowadzi, zostawia inne ślady na kartce i przede wszystkim nie używamy gumki do mazania, a co za tym idzie bawiąc się z węglem uzyskamy zupełnie inne efekty niż ołówkiem. Węgiel używany jest do wykonywania prac graficznych niewymagających odwzorowania wielu szczegółów (np. portretów czy martwej natury). Pozwala na swobodną i płynną pracę. Podczas pracy można używać techniki rozmazywania, co bardzo spodobało się dzieciom, niektórym nawet za bardzo. W czasie rysowania węgiel skrzypiał i świszczał co wywołało wiele radości wśród dzieci. 

20160310 090714


 

Czytanie na dywanie w Biedronkach!

10 marca 2016r. grupę Biedronek odwiedził kolejny tajemniczy gość a mianowicie….. mama Mai W., która przybyła by umilić nam czas pięknym czytaniem bajek. Dla Mai była to wspaniała niespodzianka tym bardziej, że wraz z mamą pojawił się też jej młodszy braciszek. Dzieci, jak zawsze, z ogromnym zainteresowaniem słuchały  czytanych utworów  a następnie wykonywały do nich  rysunki. Na zakończenie spotkania, w podziękowaniu, wręczyliśmy  dyplom uznania oraz uściskaliśmy gościa.  Dziękujemy za poświęcony nam czas. Było bardzo miło!!!  I jak zawsze………… zapraszamy ponownie.

Wdzięczne Biedronki

  Sam 6076


WYCIECZKA NA POCZTĘ

Ludzie listy piszą… i nasze Pszczółki też. 10 marca wybraliśmy się na pocztę. Postanowiliśmy napisać list z życzeniami świątecznymi do naszej koleżanki. Panie przygotowały nam piękną kartkę, na której wszyscy się podpisaliśmy i włożyliśmy
ją do koperty. Na kopercie napisaliśmy adres, i kto jest nadawcą. Nasza Pani również miała kartki z życzeniami w kopertach więc razem mieliśmy aż 5 listów. W czasie spaceru na pocztę szukaliśmy oznak wiosny- udało nam się zobaczyć przebiśniegi i bazie kotki na drzewie. Na poczcie sami kupiliśmy znaczki i sami je nakleiliśmy. Pani w okienku wzięła listy i opowiedziała jaką długą drogę muszą przejść żeby trafić do adresata.

 20160310 102847


Znani  Gdańszczanie i Gdańszczanki – warsztaty cz.I

Dnia 09 marca 2016r odbyły się bardzo ciekawe warsztaty ,prowadzone przez p. Danutę Lietke ( licencjonowanego przewodnika po Gdańsku), na których „poznaliśmy”  sławnych Gdańszczan  i Gdańszczanki. Jako pierwszego poznaliśmy  D.G.Farenheit’a. Dlaczego waśnie jego? W tym roku przypada 330. rocznica urodzin Gabriela Fahrenheita (urodził się 24 maja 1686 r.), twórcy termometru rtęciowego i skali temperatur używanej do dziś w wielu krajach. Nie każdy wie, że ten wybitny fizyk urodził się w Gdańsku i nad Motławą spędził większą część swojego życia. Kamienica przy ul. Ogarnej, w której mieszkał, stoi do dziś.  Wiemy już  zatem do czego służy termometr i co możemy zmierzyć przy jego pomocy. Dowiedzieliśmy się  również, że w Gdańsku mieszkał „prawdziwy” Indianin Długie Pióro (urodzony w Kanadzie), który po przybyciu naszego miasta opowiadał o swoim dzieciństwie, kiedy to mieszkał w indiańskiej wiosce. Na koniec poznaliśmy gdańszczankę Johannę Henriettę Schopenhauer ,literatkę. ur. 9 VII 1766 r. w Gdańsku. Urodziła się w domu kupca gdańskiego Christiana H. Trosienera. Była poliglotką, osobą o wysokiej kulturze i szerokich zainteresowaniach . Pisała powieści, wiersze i drobne utwory literackie, wielokrotnie wznawiane. Po wyjeździe z Weimaru w 1829 r. zatrzymała się w Bonn; w mieście tym rozpoczęła pisanie wspomnień z lat dzieciństwa i młodości spędzonych w Gdańsku. Zajęcia były bardzo ciekawe. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania……..

 Sam 6073


Dzień Otwarty w Koniczynce

Dziś tj. 8 marca 2016r. nasza „Koniczynka” zorganizowała Dzień Otwarty. Przygotowano wiele atrakcji m.in. zabawy plastyczne  (wykonywanie wiosennych kwiatków ; ptaków przy użyciu rolek; ośmiornic z butelek po wodzie mineralnej itp.) ; były zabawy z chustą Klanzy;  wspólne tańce. Do zabaw wykorzystano również zestaw „Autochodzik”  by przebyć bezpieczną podróż po „Koniczynce”. Dzieci miały możliwość świetnej zabawy przy użyciu naszej tablicy multimedialnej. Odbył się nawet „mini kurs szycia” w najmłodszej grupie. Dzień  obfitował w wiele atrakcji. Zabawom i radości  nie było końca .......:)

Dscn9700

 


DZIEŃ KOBIET

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W tym szczególnym dniu grupa ,,Pszczółki” pod kierunkiem wychowawców, przygotowała program artystyczny składający się z wierszyków, piosenek i tańca. Chłopcy złożyli życzenia i wręczyli wszystkim paniom piękne kwiaty, a swoim koleżankom piernikowe serduszka. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

 Sam 6006

 


Spotkanie z pisarką A. Czerwińską- Rydel

7.03.2016 r. nasze Przedszkole miało zaszczyt gościć znaną pisarkę Annę Czerwińską- Rydel- autorkę książek i audycji dla dzieci. Spod jej pióra wyszła Gdańska Trylogia dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze), za ten projekt Autorka otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego.

Nasze przedszkolaki znają Panią Annę z książki „Moje prawa ważna sprawa”, gdzie wspólnie z Renatą Piątkowską przedstawiają prawa dziecka w dostępny dla nich sposób. Autorki prezentują typowe sytuacje, jakie przydarzają się niejeden raz. Tłumaczą je ustami bohaterów - rodziców, dziadków, mądrej pani z ławeczki w parku. Wiele spośród opisanych historii nie wymaga osobnej pointy. To ogromny atut tej książki. Okazuje się, że Konwencja o Prawach Dziecka może mieć zastosowanie w zwyczajnym życiu. Codzienne zdarzenia stają się doskonałym pretekstem do rozmowy, a zwłaszcza - przypominania i utrwalania praw dziecka.

Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania ciekawostek dotyczących zawodu pisarza- padło mnóstwo zabawnych stwierdzeń i pytań (np., że pisarz pisze w specjalnej pisarni), na które nasz gość z wielką powagą odpowiadał. Pani Czerwińska- Rydel przyłączyła się również
do promowanej przez nas akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i przeczytała nam fragmenty
ze swoich książek. Na koniec złożyła autograf i dedykację w naszych książkach i zwiedziła nasze przedszkole.

Dziękujemy za miło spędzony czas i liczymy na kolejne ciekawe spotkania. 

 


KONKURS RECYTATORSKI „BRZECHWA I TUWIM DZIECIOM”

04.03.2016 r. w naszym przedszkolu odbył się, w ramach realizowanego projektu „Przedszkole Talentów”, konkurs recytatorski popularyzujący twórczość wybitnych bajkopisarzy i poetów polskich J. Brzechwy i J. Tuwima. Można powiedzieć, że wiersze tych poetów są dobrze znane naszym przedszkolakom i z pewnością bardzo przez nie lubiane, ponieważ do konkursu zgłosiło się sporo chętnych dzieci, zarówno tych starszych jak i młodszych. 

 

(czytaj więcej)

 

 

 KONICZYNKOWA PODRÓŻ Z BURSZTYNEM

Rok Bursztynu w Koniczynce rozpoczęty!!!

W ostatnich dniach odbyły się w przedszkolu  wspaniałe warsztaty z udziałem bursztynu w roli głównej. Mówiliśmy  o jego historii oraz tworzeniu. Dzieci dowiedziały się bardzo wiele. Oglądały kamienie, słuchały historii powstania bursztynu a także same tworzyły inkluzję bursztynu. Żeby było zabawniej i kolorowo to wykonały to z „galaretki”…;-). Wspólnie śpiewaliśmy znaną wszystkim piosenkę „Bursztynek” oraz tworzyliśmy piękne prace plastyczne. Jak się dowiedzieliśmy dwie największe na świecie inkluzje bursztynu znajdują się: jedna w Gdańsku w Muzeum Bursztynu oraz w USA. Już wkrótce kolejne spotkanie z bursztynnikami z słynnej ulicy Mariackiej w Gdańsku.

Czekamy i zapraszamy...!

 

Dscn9194


 

„Koniczynkowe” Fakty !!!

 

 

Podsumowanie I semestru!

Pierwszy semestr roku 2015/2016 obfitował w wiele ciekawych wydarzeń; spotkań konkursów; innowacji……J oj, działo się, działo!!!!

Ale od początku…..

(czytaj więcej)

 


 


 

 


„Czy wy wiecie, że w rakiecie najciekawsza podróż w świecie?
Proszę wsiadać do rakiety, niepotrzebne nam bilety.
Leć rakieto, szybko leć, gwiazdkę z nieba chcemy mieć.
Leć rakieto zabierz nas do dalekich, do dalekich gwiazd.
Już rakieta w niebo strzela, proszę trzymać się fotela.
To jest jazda co się zowie, aż się kręci w głowie(…)”

Kosmiczny koniec ferii zimowych w „Koniczynce”!!!

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy…. Dlatego u nas w  przedszkolu było dzisiaj ….kosmicznie! Na zakończenie ferii urządziliśmy sobie dzień wyjątkowy w którym to poznawaliśmy fascynujący wszechświat:  gościliśmy ufoludki; rozwiązywaliśmy „kosmicznie” trudne zagadki ; czytaliśmy książeczki  o planetach Układu Słonecznego oraz tworzyliśmy fantastyczne obrazy i konstruowaliśmy rakiety kosmiczne, którymi to nasze przedszkolaki „odlatywały”……….. do domu, po dniu pełnym wrażeń i niesamowitych atrakcji!!!

Do zobaczenia, Ziemianie, już w poniedziałek!!!:)

20160226 094655

 


FERIE Z KSIĄŻKĄ W GRUPIE „SKRZATÓW”

„Skrzaty”, podczas ferii, poznały twórczość J. Brzechwy i J. Tuwima. Te ponadczasowe, znane nam wszystkim wiersze, czasem bardzo śmieszne, czasem niezwykle pouczające, przekonały dzieci, że z książką można się też świetnie bawić. Treści wierszy inspirowały również dzieci do radosnej twórczości plastycznej. Przedszkolaki z zapałem rysowały koziołeczka, który bał się stonogi, murzynka „Bambo”, czy też Wyspy Bergamuta.

Dscn9235


Ferie z książką ……

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom do Pszczółek przybyła Czarownica. Prawdziwa czarownica z bajki Jaś i Małgosia. Dzieci z uwagą wysłuchały bajki, a następnie wykonywały przygotowane dla nich zadania. Okazało się, że czarownica wcale nie była taka groźna jak w bajce. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy ponownie.

20160225 114436


Drogi Rodzicu!!!

Poniżej przedstawiamy harmonogram "Dni Otwartych"  gdańskich szkół podstawowych.

Zapraszamy  do poznania oferty wyróżnionych poniżej placówek.


Drogi Rodzicu!

Jeśli Twoje dziecko 1 września będzie miało 4, 5, 6… lat to może…?

O tych i innych możliwościach oraz o Dniach Otwartych w Gdańskich Szkołach  można poczytać poniżej.

Polecamy lekturę!

 

          

 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom- ferie z książką, pojawiają się  w przedszkolu kolejni rodzice. W dniu dzisiejszym tj. 23 .02.2016r. bardzo miło nam było gościć Pana Emila- tatę Marcela z najmłodszej grupy, który przeczytał naszym przedszkolakom dwie  bajki. Dzieci z zaciekawieniem słuchały kolejnych przygód, a później miały możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami. Było wesoło, twórczo i radośnie.  Bardzo serdecznie dziękujemy  i jak zawsze zapraszamy ponownie.

Wdzięczne „Koniczynki”

20160223 095227

 


WYTWORY SŁOMKOWE

Tym razem na zajęciach plastyczno-konstrukcyjnych przedszkolaki bawiły się słomkami. Ich zadaniem było stworzenie form płaskich albo przestrzennych- wg własnego uznania. Jako łącznik wykorzystywały plastelinę dzięki, której miały możliwość realizowania swoich pomysłów. W czasie wspólnej zabawy dzieci nie tylko wykazywały się kreatywnością ,ale również mogły rozwijać sprawność manualną i koordynację wzrokową.

 


 DRODZY RODZICE!

NA PODPISYWANIE UMÓW WAKACYJNYCH

 ZAPRASZAMY W NASTĘPUJĄCYCH DNIACH:

18.02.2016 OD GODZ. 12.00 -17.00

24.02.2016 OD GODZ. 13.00 -17.00

03.03.2016 OD GODZ. 12.00-15.00

04.03.2016 OD GODZ. 12.00-14.00

 

Ps. na podpisanie  umowy proszę zabrać dowód osobisty,

Zapraszam serdecznie  – Kamilla Król Dyrektor przedszkola 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Bardzo cieszymy się, że kolejni rodzice przyłączają się do naszej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W dniach 15-16.02.2016 r. gościliśmy pana Krzysztofa Knap, który czytał dzieciom książeczkę pt. ,,Z drogi jedzie Noddy” oraz panią Agnieszkę Pietysz. Pani Agnieszka czytała bajkę pt. ,,Podróż samolotem, to nic strasznego” oraz na bis baśń indyjską pt. ,,Opowieść o Słońcu, Księżycu i Kogucie”. Wszystkie bajki bardzo się dzieciom podobały i z niecierpliwością czekają na kolejne opowiadania oraz bajki.

 Dziękujemy

Dscn9132    Dscn9140

Zapraszamy do galerii.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” do naszych „Pszczółek” zawitał nieoczekiwany gość…..?

Odwiedziła nas iście bajkowa postać, aby wspólnie z nami czytać bajki.

Dscn9117

Zapraszamy do galerii.


WARSZTATY KULINARNE - ,,PTASIE MLECZKO

Po raz kolejny odkrywałam z dziećmi „mój” smak dzieciństwa, czyli „Ptasie mleczko”.

Jest to jeden z najprostszych i najszybszych deserów jaki pamiętam z najmłodszych lat. ,,Ptasie mleczko” wykonaliśmy z przepisu, który krył się w przepisach mojej mamy. Troszeczkę został unowocześniony i teraz zaliczać go możemy do zdrowych deserów, gdyż częściowo zastał wykonany z jogurtu naturalnego oraz galaretki ekologicznej.

Przygotowanie takiego deseru nie wymaga wiele zachodu, a radość i satysfakcja z samodzielnie wykonanego deseru bezcenna J.

 

 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W BIEDRONKACH!!!

Zimno za oknem, ale w serduszkach naszych  przedszkolaków gorąco, a  powodem takiej atmosfery był   obchodzony  w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka.

12. 02 2016r. mimo niskiej temperatury był to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawił wszystkim ogromną radość i wywołał uśmiech na  twarzach wszystkich.

Tak właśnie było dzisiaj  w "Koniczynce", do której z radością  przybyli nasi najukochańszy dziadkowie. Wyjątkowych gości przywitała Pani wicedyrektor Paulina Kulpaczyńska życząc m.in. dużo zdrowia, pomyślności, radości, zadowolenia i pociechy z wnucząt. Nawiązała w swoim przemówieniu do słów znanej polskiej aktorki,  Anny Dymnej,która trafnie podkreśliła rolę i miejsce dziadków w naszym życiu. "Pan Bóg nie mógł być wszędzie, dlatego stworzył Babcię i Dziadka”. Niejedna łza w oku się zakręciła….. Dumne i przeszczęśliwe Biedroneczki przedstawiły swój program artystyczny ( do którego w roli artystów zostali  zaproszeni również dziadkowie)!  Wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz aktorskie. Wszyscy ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich. Dzieci  dla swoich dziadków przygotowały własnoręcznie wykonane  kwiatki oraz  ramki z pamiątkowym zdjęciem.  Zaprosiły też  wszystkich do wspólnej zabawy!  Na zakończenie wszyscy odśpiewaliśmy babciom i dziadkom  tradycyjne „Sto lat” i zaprosiliśmy na  pyszny, słodki poczęstunek.  Radości nie było końca !!!

 

Babci i Dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana.
No, a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Babcia i Dziadek wciąż o nas dbają. Tak jak rodzice bardzo kochają.
Dają nam w życiu wiele radości. Nigdy nie szczędzą dla nas czułości”

 

Dscn8947 


WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU

Chociaż walentynki są dopiero w niedziele to dzieci w naszym przedszkolu świętowały ten dzień już dziś. Od samego rana wspólnie dekorowaliśmy sale.

Walentynki cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci, które z wielką radością wycinają papierowe serca i wykonują walentynkowe laurki. Każdy człowiek lubi czuć się kochanym i docenianym. Przedszkolaki też mają swoje pierwsze, przedszkolne czy wczesnoszkolne miłości. Warto zatem sprawić, by najmłodsi też poczuli walentynkowy klimat.

Każde z dzieci zrobiło walentynkę dla kolegi lub koleżanki, była także walentynka dla pań. Był to miły akcent, który wywołał u wszystkich serdeczny uśmiech na twarzy.

 

Chcemy również bardzo podziękować mamie Julki T. z grupy „Skrzaty”, która obdarowała nas bardzo dużą ilością jabłek. Jabłuszka były przepyszne, dzieci z wielką ochotą je konsumowały. Jabłek starczyło dla wszystkich, wszyscy, nawet rodzice zostali obdarowani w ramach prezentu walentynkowego.

Img 0085

 


Drodzy Rodzice!!!

Prosimy o zapoznanie się z lekturą przesłaną przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Gdańsku. W naszym przedszkolu nie zdarzyły się takie sytuacje, ale bądźmy wszyscy czujni. 

http://www.psse.gda.pl/…/849-ulotka-pedikuloza-wszawica/file

 


TŁUSTY CZWARTEK”

"Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła i nam dobrych pączków nasmażyła"mówi staropolskie przysłowie.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w przyszłości nie będzie mu się wiodło.

Dlatego właśnie nie patrząc na kalorie wszyscy pozwólmy sobie na odrobinę przyjemności w tłusty czwartek zajadając się puszystymi pączuszkami :).        

                                                                    Mniam,mniam…...

 


Drodzy Rodzice!!!

Dyrekcja oraz nauczyciele ZKPiG  nr 23 w Gdańsku serdecznie zapraszają na organizowany w szkole Dzień Otwarty. Szczegóły na plakacie poniżej.  ZachęcamyJ

 

Ważne!!!

Zebranie Rodziców oddziału przedszkolnego „0” w SP 7 (przy ZKPiG nr 23)  odbędzie się dnia 08.02.2016r. o godz. 17.30. Na zebraniu obecny będzie psycholog z PPP nr 5 w Gdańsku.

 

Bardzo serdecznie zapraszamy!!!!

 


RYBKI Z ORIGAMI 

Origami (jap.折り紙origami?) – sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta
w
Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć,  kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury. Przedszkolaki poradziły sobie z tym trudnym zadaniem bezbłędnie. Zapoznały się z kolejnymi etapami składania papieru, a potem próbowały same. Efekty były zadziwiające. Na koniec każdy mógł swoją rybkę postemplować farbą.

 


Magiczny Bal z Czarnoksiężnikami w „Koniczynce”!!!

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w „Koniczynce”. W dniu 02.02.2016r odbył się wspaniały bal karnawałowy pod  hasłem” Magiczny Bal z Czarnoksiężnikami”. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, Elzę, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu instruktorów tańca  z gdańskiej szkoły tańca Just Dance, którzy zachęcali wszystkich do  zabawy przygotowaną specjalnie na dzisiejszy bal,  muzyką m.in. z  filmu „Kraina Lodu” oraz wspaniałymi tańcami i konkursami.  Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez prowadzących. W sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

   Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

  Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Do zobaczenia!!!

 

Dscn8702 

 


Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2016/2017  prowadzonych przez Gminę Gdańsk

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2016/2017 rozpocznie się 14 marca 2016 r., zgodnie z harmonogramem zamieszczonym w załączonym Zarządzeniu Nr 75/16 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 27 stycznia 2016 r. w sprawie ustalenia na rok szkolny 2016/2017 harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli lub innych form wychowania przedszkolnego oraz do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Gdańsk.  Zasady rekrutacji na rok szkolny 2016/2017 są w trakcie opracowywania i będą wkrótce ogłoszone na stronie Miasta Gdańska www.gdansk.pl w zakładce Edukacja-Komunikaty

Pobierz załącznik: Zarządzenie Prezydenta Miasta Gdańska (141.14 KB)

 


WARSZTATY KULINARNE - ,,SERNIK” 

Sernik to rodzaj ciasta deserowego, którego głównym składnikiem jest twaróg. Pozostałe składniki to jajka, masło lub śmietanka, cukier oraz różne dodatki takie jak: rodzynki, skórka pomarańczowa, czekolada, kajmak, owoce, itp., według własnego uznania oraz sprawdzonego przepisu. Sernik można upiec na spodzie kruchym lub bez spodu, może być pieczony lub robiony na zimno. To doskonałe ciasto na przeróżne przyjęcia i święta. Każdy chyba ma swój ulubiony przepis na sernik, my nasz upiekliśmy w wersji tradycyjnej z rodzynkami.

 


„Gwiazdka po kaszubsku”

W piątek 29.01.2016. odwiedziły nas dzieci ze szkoły podstawowej nr 7, które pod opieką nauczycielki p. M. Sienkiewicz przedstawiły muzycznie i słownie „Gwiazdkę po kaszubsku”.Dzieci w ciekawych strojach, mówiąc językiem kaszubskim dostarczyły nam wiele wrażeń, jednym słowem mieliśmy okazję zapoznać się z tradycją kolędowania kaszubskiego. Przedstawienie bardzo nam się podobało a tym bardziej, że większość aktorów to nasi byli wychowankowie.  Bardzo, bardzo dziękujemy !

 

Dscn8294  

 


KTO PIERWSZY DO METY”

 

28.01.2016 r. w naszym przedszkolu, w ramach ogólnopolskiego konkursu „Przedszkole Talentów”, odbyła się mini olimpiada sportowa pod hasłem „Kto pierwszy do mety”.Celem zabawy było kształtowanie odporności emocjonalnej, konstruktywne radzenie sobie z przegraną, szerzenie zasad fair play. Przed rozpoczęciem wyścigów przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną o zasadach fair play obowiązujących podczas zawodów sportowych, a następnie jak prawdziwi sportowcy, ślubowały przestrzegać ich w czasie rywalizacji. Już od pierwszych chwil rozgrzewki można było zauważyć duże zaangażowanie wszystkich zawodników, i tych młodszych, i tych starszych, a potem podczas kolejnych konkurencji każdy dawał z siebie wszystko, aby stanąć na podium i zdobyć słodki medal. Kibice w przyjazny sposób zagrzewali wszystkich zawodników do boju, dodawali otuchy słabszym, dzięki czemu nikt się nie poddawał i wszyscy z mniejszym lub większym sukcesem, szczęśliwi docierali do mety. My w „Koniczynce” już wszyscy wiemy, że „…zawsze wygrywa ten, co dobrze bawi się, zasady fair play dobrze zna…”. Gratulujemy wszystkim naszym małym sportowcom!

 

Dscf0068


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE „SKRZATÓW”

22 stycznia w grupie „Skrzatów” uroczyście obchodzono „Dzień Babci i Dziadka”. Babcia i dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim  co najlepsze. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości, tyle zrozumienia i życzliwości dla dużych i małych problemów. Dlatego też w tym szczególnym dniu wszystkie wnuczęta miały okazję podziękować swoim babciom i dziadkom za ich miłość, dobroć i serdeczną troskę. Dziękowały jak umiały najpiękniej. Specjalnie dla babć i dziadków, wkładając w to całe swoje serduszko, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i pięknie tańczyły. Wcześniej własnoręcznie przygotowały upominki, które dziś wraz z życzeniami i buziakami wręczyły gościom. Wzruszeni i dumni dziadkowie nie szczędzili braw i pochwał  małym artystom. Ten wyjątkowy, zimowy i śnieżny dzień upłynął w ciepłej, rodzinnej i słodkiej atmosferze, przy pysznym poczęstunku, przygotowanym przez rodziców. Wszystkim babciom i dziadkom serdecznie dziękujemy za wizytę i życzymy jeszcze wielu, wielu, wielu….. tak pięknych chwil spędzonych z wnuczętami.

 

 Dscf9885

 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W „PSZCZÓŁKACH”

21 stycznia 2016r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci z gr ,,Pszczółek” również o nich pamiętały  i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków! 


20160121 111453

 


Kochana  Babciu i Wspaniały Dziadku!!! 

Jak można pomieścić w sobie tyle troski, ciepła i miłości?

Jak można podarować innym tyle uśmiechu, dobroci, radości?

Tylko Wy to kochani potraficie!

 

Życzymy Wam 100 lat !!!!

DZIĘKUJEMY!!!

 

 

 


DYŻUR WAKACYJNY!!!

Harmonogram dyżurów gdańskich przedszkoli publicznych 
w okresie lipiec – sierpień 2016 r.

(zamieszczony jest na stronie miasta w zakładce „Edukacja”) lub na naszej stronie w zakładce"Ogłoszenia")

http://www.gdansk.pl/urzad/edukacja_nowy,1186.html

Zapisu dziecka do przedszkola na okres wakacyjny, poprzez podpisanie umowy, Rodzice dokonują w terminie od 01 lutego do 10 marca 2016 r. bezpośrednio w wybranym przedszkolu.

 

 Dzieci przyjmowane są do wybranego przedszkola w miarę wolnych miejsc – decyduje kolejność zgłoszeń.

 


Zaproszenie!!!

Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków do swoich wnuków z naszej Koniczynki!

Pszczółki - 21.01 godz. 13.30 

Skrzaty -  22.01 godz. 11.00 

A Bill Cosby powiedział ...

"Co to jest w "dziadkach",że są tak kochani"..?

 

My to wiemy i na WAS czekamy...;-))

 

 images.jpg - 2.36 KB

 


Jasełka w Kościele!!!

 

W niedzielę 17 stycznia 2016 roku w Kościele p. w. Św. Rafała Kalinowskiego odbyły się „Jasełka” w wykonaniu naszej najstarszej grupy przedszkolnej  „Skrzaty”. Dzieci swoim występem przeniosły wszystkich jeszcze raz do tej pięknej chwili narodzenia Pana Jezusa. Pokazały, ile radości może sprawić wspólny śpiew i występy. Przedstawienie zakończyły dzieci życzeniami noworocznymi. „Jasełka” zostały bardzo gorąco przyjęte przez parafian i gości którzy licznie dopisali. Po zakończeniu mszy świętej księża obdarowali dzieci słodyczami i drobnymi upominkami.

 Dscf9747

 


Zabawy na śniegu !!! 

Jak na razie zima w śnieg łaskawa nie jest, ale wystarczyło tylko trochę by sprawić dzieciom wielką frajdę. Pracowite „Skrzaty” wzięły łopatki w ruch i zbierając śnieg z zakątków podwórka stworzyły małą górkę - „Z małej górki - wielka zabawa”. Śniegu starczyło też na zabawę z saneczkami, dzieci bardzo chętnie woziły siebie wzajemnie, była też mała ślizgawka – a ze ślizgawki najlepsze upadanie. Dzisiejszy pobyt na śniegu – to radość nie do opisania. Widząc tak wielką radość w oczach dzieci, mamy tylko nadzieję, że zima jeszcze sypnie śniegiem.

 

Dscn8161

  


HALO, HALO, TU KARNAWAŁ

Karnawał to oczywiście gorące rytmy, przede wszystkim z krajów Ameryki Środkowej i  Południowej. Najważniejsze instrumenty w muzyce karnawałowej to instrumenty perkusyjne, których dzisiaj 14.01.2016r podczas wyjątkowego koncertu „Spotkanie z Bajnutkiem” było wiele. Zaprosiliśmy do naszego przedszkola  muzyków z odległych krajów, którzy nie tylko ubiorem , ciekawymi instrumentami ale też śpiewam naprawdę nas oczarowali  oraz rozgrzali do czerwoności  nasze barwne spotkanie. W roli prowadzącej jak zawsze wspaniała p .Barbara Sutt.

 Jak karnawał, to karnawał!

Było wspaniale!!!! 

  

 20160114 085633

 


ZABAWY Z NOWYM ROKIEM- DOOKOŁA ROKU

12.01.2016r. przystąpiliśmy do realizacji kolejnego zadania: „Dziecko w uporządkowanym świecie - dostrzeganie powtarzalności następujących po sobie: pór roku i dni, dat w kalendarzu…” w ramach realizacji ogólnopolskiego konkursu-

„Przedszkole Talentów” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego.

Zabawom pod hasłem „ Zabawy z Nowym Rokiem- dookoła roku” przewodził osobiście Nowy Rok, a cztery pory roku pani Wiosna, Lato, Jesień  i Zima (w  w /w postacie wcieliły się panie nauczycielki) odkrywały przed dziećmi wszystkie swoje tajemnice, tak aby dzieci mogły je jak najlepiej poznać. Nowy Rok stawiał przed przedszkolakami sporo zadań, które dzieci wykonywały z dużym zaangażowaniem i powodzeniem, co sprawiało im wiele radości. Rozwiązywały zagadki, dopasowywały obrazki, śpiewały, tańczyły, wykonywały tematyczne prace plastyczne itd. Wiele się nauczyły, zgodnie współpracując i świetnie się przy tym bawiąc. Od teraz pewnie już każde dziecko w „ Koniczynce” potrafi wymienić śpiewająco następujące po sobie pory roku, miesiące, dni tygodnia oraz zna odwieczną prawdę -  „…wiosna, lato, jesień, zima, nic pór roku nie zatrzyma”.

 Si29

 


DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ

Zima to trudny czas dla ptaków w ogrodzie. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia. Poszukiwania na mrozie pochłaniają ich cenną energię.W ogrodzie pokrytym śniegową pierzynką często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, gile oraz wiele innych ptaków. Wielu ptaszkom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Tak jak my to robimy, co roku.. Istotnym argumentem, przemawiającym za dokarmianiem ptaków jest fakt, iż to także źródło radości dla nas. Karmnik ustawiony w pobliżu okna to wspaniała okazja do podpatrywania natury. Rok w rok podziwiamy różnorodność ptaków żyjących obok nas. Podziwiamy barwne upierzenie, poznajemy zwyczaje ptaków. Dla dzieci takie obserwacje mogą zaowocować wielką pasją przyrodniczą, a przynajmniej uwrażliwią je na piękno przyrody i potrzebę jej ochrony.

Dscn7764

 


Wszystkim Dzieciom, ich Rodzicom oraz naszym Przyjaciołom przedszkola życzymy

 

WSPANIAŁEGO I TWÓRCZEGO ROKU 2016!!!


PODZIĘKOWANIE DLA PRZEDSZKOLA NR 43 ,,KONICZYNKA”

 

"BISKUP ZOSTAWIŁ ŚLADY”

 Grudzień 2015

Matemblewo nawiedził św. Mikołaj, który miał wielu pomocników. Obdarowali oni hojnie mieszkańców Domu różnymi rzeczami potrzebnymi dla matek i dzieci. Dziękujemy wszystkim czyniącym dobro i zauważających „matemblewskie” potrzeby.

 

 

Dom Samotnej Matki           „Matemblewo” 


 Podziękowanie za udział w akcji

 SZANOWNI PAŃSTWO, KOCHANE DZIECI!

W imieniu Maciusia Trapkowskiego i jego rodziny, bardzo dziękuję za wspaniałe włączenie się w trwającą dwa lata akcję zbierania plastikowych zakrętek. Pragnę podziękować za pamięć, zainteresowanie akcją oraz troskę o dzieci w potrzebie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu Maciuś może liczyć na leczenie i rehabilitację. Nie jest możliwe by każdego z osobna objąć i podziękować, więc czynię to za pośrednictwem strony internetowej naszego Przedszkola.

To cudowne uczucie wiedzieć, że tyle osób może i chce pomagać.

 

Koordynator akcji

 J. Gruca

 


 


 

To co ważne każdego dnia, a nie tylko od święta:) 

Do refleksji......

 


ZAJĘCIA PLASTYCZNO- KONSTRUKCYJNE

SZKICUJEMY

Szkic ołówkiem może służyć jako podstawa pod stworzenie dzieła inną techniką. Szkic może stanowić tylko zarys i nie musi zawierać zbyt wielu szczegółów. Jeżeli jednak wybieramy ołówek jako ostateczne narzędzie do stworzenia dzieła, możemy nim nie tylko szkicować, ale nadać rysunkowi ostateczny wygląd. Przedszkolaki tym razem tworzyły swoje własne szkice i starały się dzięki ołówkowi przekazać jak najwięcej emocji. Początki były trudne bo jak to można coś stworzyć przy pomocy jednego koloru? Jednak udało się i powstałe dzieła prezentują się piękne.

 


Świąteczne spotkania w „Koniczynce”

„Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia.

Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.

Jest taka siła, co spełnia marzenia. 

To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia”.

 

Święta tuż, tuż i radosny okres przygotowań już od kilku dni panuje w naszym przedszkolu. Pojawiły się piękne dekoracje: choinki, światełka, betlejemskie szopki, a wszystko po to, by w świątecznym klimacie, tradycyjnie jak co roku, zasiąść w gronie naszych „przedszkolnych rodzin” przy wigilijnych stołach, złożyć sobie świąteczne życzenia i tym samym wzmocnić bliskie i serdeczne relacje całej naszej przedszkolnej społeczności. W tym roku bożonarodzeniowe spotkania w grupie „Biedronek„ i „Pszczółek” odbyły się 17.12.15r.

„Pszczółki” przedstawiły swoim gościom „Jasełka”. Rodzice ze wzruszeniem i rozbawieniem oglądali swoje pociechy w roli aniołków, pastuszków czy też króli. Spotkanie w grupie „Biedronek” miało charakter świątecznych warsztatów. Dzieci wspólnie z rodzicami kolędowały, wykonały też piękne ozdoby i przystroiły grupową choineczkę.

 

„Skrzaty” natomiast swoje przedstawienie bożonarodzeniowe przedstawiły rodzicom oraz zaproszonym gościom 18.12.15r. Betlejemska opowieść w ich wykonaniu również dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń. Takie chwile, spędzone wspólnie z bliskimi w magicznej scenerii, świątecznym klimacie i przy dźwiękach wspólnie śpiewanych przepięknych polskich kolęd z pewnością na długo pozostaną wszystkim w pamięci, a naszym wychowankom niosą piękny przekaz naszych bożonarodzeniowych tradycji.

Dscn7529

 


Konkurs edukacyjny pt. „Jestem bezpieczny na drodze”.

 Dzisiaj (14.12.2015 r.) dzieci z grupy „Skrzatów” uczestniczyły w uroczystym finale małych form teatralnych pt. „Jestem bezpieczny na drodze”. Organizatorem konkursu była Straż Miejska wraz z Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Głównym celem konkursu było zapoznanie przedszkolaków z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze oraz nauka zasad bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Nasi wspaniali wychowankowie cudownie się zaprezentowali, dali z siebie wszystko i zajęli I miejsce (na równi z pozostałymi zespołami J). Serdecznie gratulujemy Dzieciom oraz  ich Paniom! A na potwierdzenie tych słów................krótki filmik nagrany w przedszkolu podczas próby generalnej:) Miłego oglądania!!!

https://youtu.be/32VfS8Tw8s

 

Jesteśmy z Was bardzo dumni!!!!!

Dyrekcja Przedszkola i koordynator DRE, p. S. Kazimierczuk

 

 

 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z IV finału małych form teatralnych "Jestem bezpieczny na drodze", który odbył się 14 grudnia 2015 roku w Przedszkolu nr 71 "Diamencik". W organizowanej m.in. przez straż miejską imprezie uczestniczyły dzieci z gdańskich przedszkoli nr: 71, 16, 11, 43, 23.

Filmik można obejrzeć na kanale YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=tDeC5WG8YEY
Pełna relacja z finału wraz ze zdjęciami:
http://strazmiejska.gda.pl/blog/2015/12/14/bezpieczni-na-drodze-niezwykli-na-scenie/

 


PALEONTOLOG W „KONICZYNCE”

 

Prehistoryczny świat wielkich gadów, jaszczurów i innych stworzeń to niezwykle fascynujący temat dla wielu przedszkolaków. Dlatego też wizyta naszego wyjątkowego gościa okazała się  niezwykle fascynująca przygodą dla naszych wychowanków. 11.12.15r. gościliśmy w naszym przedszkolu paleontologa z Muzeum Ziemi UAM w Poznaniu. Pan Paweł z wielką pasją opowiadał o morzu jurajskim, a dzieci z zaciekawieniem słuchały o jego mieszkańcach: amonitach, belemnitach, małżach, rekinach, jeżowcach oraz innych morskich stworach z czasów dinozaurów. Ogromną frajdę dzieciom sprawiła również zabawa w paleontologów. Wyposażone w profesjonalne lupy miały niezwykłą okazję dotknąć i na własną rękę zbadać unikalną kolekcję skamieniałości zwierząt morskich z jurajskich wapni, które zazwyczaj można oglądać tylko przez muzealną szybę. Jak na dociekliwych przedszkolaków przystało, pytań na temat zębów rekina, mięsożernych, drapieżnych amonitów i innych skorupiaków oraz dinozaurów nie było końca. Mamy nadzieję, że te zajęcia rozbudziły w niektórych małych odkrywcach pasję poznawczą a ich przygoda z prehistorycznym światem dopiero się zacznie.

 

 


 

 ZAPROSZENIE

Boże Narodzenie to czas szczególny, magiczny………

Czas radości, refleksji i serdecznych spotkań.

 

Będzie nam bardzo miło jeśli przyjmiecie Państwo zaproszenie na przygotowywane przez poszczególne grupy  spotkania.

17 grudnia 2015r o godz.13.00 dzieci z grupy Biedronek  zapraszają  swoich najbliższych na warsztaty  bożonarodzeniowe połączone ze wspólnym kolędowaniem.

17.grudnia 2015r o godz.14.00 odbędą się  Jasełka przygotowywane przez dzieci z grupy Pszczólek

natomiast

18 grudnia 2015 r o godz 15.00 na swoje spotkanie świąteczne serdecznie zapraszają swoich najbliższych  dzieci z grupy Skrzatów.

 

  

Dzieci i Pracownicy

Przedszkola nr 43 „Koniczynka”

 

 


 

FUNIVERSITY

 

W dniach 8-9.12.2015r w grupie „pszczółek” odbyły się warsztatynaukowe w czasie których korzystaliśmy z zestawów Funiversity. Zajęcia te to nie tylko świetna zabawa, które pozwolą dziecku zamienić się wprawdziwego naukowca, ale także pozwalają zgłębiać się w najciekawsze zagadnienianauk ścisłych. Na warsztatach każdy w miarę samodzielnie wykonywał eksperymenty, które morza było zabrać do domu, np.: rozciągliwego „glutoplazma" Być może dzięki takim zajęciom dzieci zaczną iść śladami Einsteina, Newtona czy Kopernika. Przecież w każdym dziecku kryje się geniusz, a do odkrycia zostało tak wiele!

  


WIZYTA MIKOŁAJA

7 grudnia 2015 r był dla nas niezwykłym dniem pełnym niespodzianek. To właśnie tego dnia do naszego Przedszkola zawitał Święty Mikołaj. Przyjechał z samego rana witać przychodzące dzieci. Mikołaj tym razem miał do pomocy panią Mikołajową, która dzielnie mu towarzyszyła i pomagała. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiechy na twarzach dzieci i dorosłych. Mikołaj odwiedził każdą grupę i wręczył dzieciom prezenty – zabawki i gry, które sprawiły jak zwykle najwięcej radości, bo każdy przedszkolak lubi się bawić, ale lubi też słodycze. I tutaj Mikołaj jak zwykle nie zawiódł - przygotował dla każdego coś słodkiego. Dzieci bardzo chętnie rozmawiały z Mikołajem, dzieliły się z nim swoimi sekretami i marzeniami oraz oprowadzały po przedszkolu. W podziękowaniu za wizytę i prezenty każda grupa przygotowała dla gościa niespodziankę – piosenkę.

Życzymy Mikołajowi spokojnych świąt i czekamy na kolejne spotkanie za rok.

 

 

 

 


 

AKCJA CHARYTATYWNA DLA  DOMU  SAMOTNEJ MATKI w Matemblewie.

W ramach współpracy z różnymi organizacjami i wspierania różnych inicjatyw, a także z potrzeby serca  w listopadzie zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla Domu Samotnej Matki w Matemblewie. Przekazane przez Państwa rzeczy trafiły do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, a ich radości i wdzięczności nie da się opisać zwykłymi słowami.

Serdecznie dziękujemy Państwu za okazaną życzliwość i wrażliwość na potrzebę niesienia pomocy.

 

 

 

 

 


BARBÓRKOWE OPOWIEŚCI 

W ramach prowadzonej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”€-czytaj i Ty, Pani dyrektor zabrała dziś grupę  Skrzatów  w „czytającą podróż”  do kopalni soli w Wieliczce z okazji  święta górnika tzw. Barbórki. Słuchaliśmy legend z książki B. Gawryluk „Słony skarb”  o królewnie Kindze i  jej cudownym pierścieniu oraz o skarbniku Stanisławie, który to strzeże największego skarbu w kopalni czyli soli i wiele innych opowieści. Oglądaliśmy przy okazji zdjęcia, albumy oraz różne rodzaje soli przywiezione z tej kopalni. Przy tej okazji w naszej sali powstał kolejny kącik odkrywcy.   Było tajemniczo i „słono”…;-)

 


SPOTKANIE Z MYSZKĄ MIKI!!!

Dzieci z grupy Biedronek wysłuchały dzisiaj tj.3 grudnia 2015r, ciekawych i zabawnych opowieści o znanej i lubianej przez  wszystkich Myszce Miki.  Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego projektu „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Naszym gościem była tym razem mama Krzysia, która nie tylko w ciekawy sposób zaprezentowała przygody Myszki, ale również przygotowała dla wszystkich dzieci kolorowanki. Dzieci bardzo się ucieszyły i pokolorowały je najpiękniej jak potrafiły. Było bardzo ciekawie, twórczo i zabawnie!!! Dziękujemy!

 

 


CZYTAJĄCE „PSZCZÓŁKI”

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w Pszczółkach gościliśmy: mamę Marcina- Panią Martę, babcię Wojana- Panią Ewę oraz mamę Marysi - Panią Oliwię. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas. Przedszkolaki bardzo cieszyły się, że miały możliwość wysłuchania przygotowanych bajek i spędzenia czasu z bliskimi. Wielką niespodzianką było otrzymanie w prezencie, dużego pluszaka Kubusia Puchatka od babci Wojana - tytułowego  bohatera  książki pt. „Chatka Puchatka”, którą nam przeczytała. 

 


Czytająca „Koniczynka”

Bardzo cieszymy się, że kolejni rodzice przyłączają się do naszej akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dzisiaj tj. 02. 12. 2015r. mama Mikołaja czytała „ Skrzatom” bajkę o przygodach misia i tygryska. Opowiadania  „Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś" opowieść o tym, jak Tygrysek pewnego razu zachorował” oraz „ Dzień Dobry świnko: opowieść o tym jak miś pewnego dnia nie wrócił do domu” bardzo się dzieciom podobały i z pewnością chętnie poznają dalsze przygody misia i tygryska.

 

 

 


„ANDRZEJKOWE” CZARY. 

W piątek 27 listopada w „Koniczynce” bawiliśmy się wesoło z okazji „Andrzejek”. W zamierzchłych czasach, jak wiemy z ludowych przekazów, tradycyjnie w Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Czyniły to głównie panny. W dzisiejszych czasach „Andrzejki” są okazją do magicznej, pełnej emocji, czarów, wróżb i przepowiedni zabawy. Nam w „Koniczynce” również nie brakowało pomysłów i na rożne sposoby staraliśmy się dowiedzieć co nas w życiu czeka. Wszyscy, zarówno dziewczynki jak i chłopcy, mali jak i duzi, mieliśmy ochotę zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co nam szykuje los. Wróżyliśmy na przykład ze specjalnie do tego stworzonych kart, ustawialiśmy buciki, przekłuwaliśmy papierowe serduszka z imionami nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku. Z wróżb i przepowiedni dowiedzieliśmy się, co wydarzy się w niedalekiej przyszłości (np. kto musi uważać na zdrowie, gdzie wybierzemy się w podróż, kto darzy nas sympatią, ile i jakie prezenty dostaniemy od Mikołaja) oraz tej bardziej odległej (np. jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości i jak będą mieli na imię wybrańcy naszych serc). Nad wróżbami czuwały wróżki i nadawały im mocy magicznymi różdżkami i zaklęciami. Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Najważniejsze, że dla naszych wychowanków była to świetna zabawa oraz żywy przekaz naszych ludowych tradycji.

 

 


KONICZYNKOWA GOSCINNOŚĆ

Stare dobre przysłowie mówi „Przez żołądek do serca” i my postanowiliśmy jeszcze bardziej wpłynąć do  serca Naszych rodziców i zaprosiliśmy ich do pysznego poczęstunku. Po minach widać było że smakowało. Oczywiście nie było to jednorazowe wydarzenia, więc proszę oczekiwać kolejnych takich smakołyków.

 

 


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY
MIS JEST FAJNY I KUDŁATY
MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA
MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA

Nie od dziś wiadomo, że pluszowy miś jest ukochaną przez wszystkie dzieci przytulanką.
W środę, 25. listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Na początku poznaliśmy historię pluszowego misia, która okazała się bardzo ciekawa, potem zaprezentowaliśmy naszych milusińskich. Był to dzień pełen zabaw i konkursów. Wspólnie tańczyliśmy, rysowaliśmy, układaliśmy i rozwiązywaliśmy trudne zadania. Śpiewaliśmy różne piosenki oraz recytowaliśmy wierszyki o wszystkich znanych misiach. Każda grupa miała wykonać swojego misia inną techniką plastyczną. Były naprawdę piękne. Po zaprezentowaniu zostały one przyczepione na główną dekorację, jako pamiątka naszych wspólnych zmagań. Nie zabrakło również słodkiej nagrody ...tak, tak były to oczywiście kolorowe żelowe misie!.Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.  Każde dziecko miało też okazję złożyć życzenia swojemu miśkowi, opowiedzieć bajeczkę i powiedzieć mu za co tak naprawdę go kocha. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas. Jednak największą frajdę sprawiła nam wizyta w zaprzyjaźnionym sklepie „Smyk” w C.H Matarnia, gdzie mogliśmy specjalnie na tę okazję stworzyć własnego misia , ubrać go , zmierzyć, zważyć i …………..zabrać do przedszkola!!!!! Każda grupa dumnie przekroczyła próg przedszkola ze swoim nowym przyjacielem. Bardzo gorąco dziękujemy za zaproszenie ; wspaniałą zabawę i przygotowane upominki przez  firmę „Smyk”.

Ten dzień był wspaniały i wyjątkowy….

 

 


 

Kochane  Rodzinki „Koniczynkowe”!

Ogłoszony dwa tygodnie temu „Jesienny Rodzinny Konkurs   literacko- plastyczny”  rozstrzygnięty!!! Wpłynęło  14 fantastycznych prac. Nasze  „koniczynowe” jury miało  duży problem z wyłonieniem tych najlepszych bowiem wszystkie były piękne, kolorowe, różnorodne pod względem technik i materiałów z których zostały wykonane. Ale przede wszystkim były ……….zdrowe i smaczne, tak jak bohater wiersza. Wszystkie  Wasze „dzieła- kolorowe potworki ” można podziwiać w przedszkolu- są specjalnie wyeksponowane na tablicy. Mamy nadzieję, że  miło spędziliście czas i świetnie się bawiliście  podczas wspólnego tworzenia. Zaskoczyliście nas bardzo pozytywnie pomysłami i kreatywnością. Każda praca została doceniona i nagrodzona nie tylko drobnymi upominkami dla dziecka ale i zdrowym akcentem dla całej rodzinki.

 

Gratulujemy i  życzymy……Smacznego:)

 

 

 


Czytająca „Koniczynka”

 

W ramach prowadzonej akcji " CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" dziś przyłączył się tata Radka z grupy "Skrzatów". Nie było to przypadkowe spotkanie - tata z synem przygotowali dziś opowieści 'Kubusia Puchatka" pamiętając, że dziś każdy miś ma swoje święto.

 

 

 

 

 


 

 

Ważny list!!!

We wtorek nadszedł do naszej „Koniczynki” list życzliwości od Dzieci i Nauczycieli z zaprzyjaźnionego gdańskiego przedszkola. Sprawił nam ogromną niespodziankę i radość, że inni też o nas pamiętali w tym ważnym dniu. Praca wykonana własnoręcznie przez dzieci z grupy 3- latków „Tygrysków” zrobiła na nas niesamowite wrażenie.

 

Bardzo  Wam dziękujemy i gorąco pozdrawiamy!!!!!!!!!!!!

 


RADA DZIECI W KONICZYNCE!!!

 

Zgodnie z zapowiedzią dziś u nas kolejny dzień świętowania Praw Dziecka! Przy tej okazji  w naszym przedszkolu  powołano  RADĘ DZIECI!!!  Nasze przedszkolaki mają swoją „Radę Dzieci” …. podobnie jak ich rodzice w imieniu, których członkowie Rady Rodziców współpracują z placówką, dyrektorem oraz Radą Pedagogiczną. Działalność Rady Dzieci ma pomóc w promowaniu praw dziecka oraz ich rozpowszechnianiu. Wybrani w demokratycznych wyborach członkowie z każdej  grupy, mają prawo współdecydować  o ważnych przedsięwzięciach w przedszkolu, a także  reprezentować  interesy wszystkich  dzieci przy  różnych  okazjach i nie tylko…, Z tej okazji pani dyrektor wręczyła dziś Radzie Dzieci symboliczny klucz do bram  przedszkola podkreślając jednocześnie, że w naszej placówce najważniejsze są dzieci, ich potrzeby i zainteresowania  bo dziecko jest zawsze w centrum  naszej uwagi w myśl zasady , że  Dzieci Traktujemy Poważnie !!! Z tej okazji członkowie Rady Dzieci otrzymały na swoje ręce  piękne tablice z prawami dziecka do  każdej z sali, w której powstał kącik praw dziecka  oraz  książki „Znam swoje prawa – to ważna sprawa ”. Nowo powołana Rada Dzieci złożyła  także uroczystą przysięgę, by stać na straży praw dziecka i godnie reprezentować swoje koleżanki i kolegów oraz ściśle  współpracować z dyrektorem placówki. Ten autorki projekt został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez nasze przedszkolaki. Na koniec biły wielki brawo swoim kolegom za odwagę, którzy to podjęli się tak dużej  odpowiedzialności. Dodatkowym prezentem dla wszystkich dzieci z tej okazji była zielona – odblaskowa „Koniczynka” jako symbol naszego przedszkola. Na koniec wspólnie zaśpiewano piosenkę zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych pt.” Mam swoje prawa”. Nasze święto zakończyliśmy z mottem Janusza Korczaka, że:  "Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do sprawiedliwego ich rozważania". J. Korczak  A tak staramy się czynić nie od dziś….!

 

 

 


Dzień Talentów  w „ Koniczynce”

 

Jeden z polskich aforystów powiedział, że „Talenty, które zbyt długo w nas drzemią, ogarnia w końcu chorobliwa śpiączka” (A. Kumor). Czy można na to pozwolić? Absolutnie nie! Świadomi tego, że „Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy, choć otrzymuje go tylko jednostka” (K. R. Jaśkiewicz) zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Talentów”. Stworzyliśmy okazję, aby nasi wychowankowie wspólnie z rodzicami pochylili się nad swoimi uzdolnieniami, odkryli swoje talenty, rozbudzili je i zaprezentowali światu. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Przedszkolna społeczność była świadkiem niezwykłego widowiska. Na scenie zaprezentowały się talenty muzyczne, wokalne, recytatorskie, aktorskie, taneczne, gimnastyczne, plastyczne i konstruktorskie. Nasze, jak się okazało, wszechstronnie uzdolnione dzieci po mistrzowsku przygotowały swoje pokazy. Dobór strojów i rekwizytów, zaprezentowane ciekawe techniki plastyczne ubarwiały przedstawienia. Trud włożony w przygotowanie prezentacji wynagrodziły artystom gromkie brawa widowni oraz nagrody przyznane przez jury. Być może ta radosna, pełna zabawy atmosfera podczas występów, zachęci pozostałych nieśmiałków, doda im wiary we własne siły i możliwości oraz spowoduje, że również oni zechcą  rozbudzić swoje uśpione talenty. Dzisiejszym uczestnikom naszego konkursu jeszcze raz gratulujemy i życzymy wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych umiejętności.

 

 

 

 


 

Święto Życzliwości i Pozdrowień w „Koniczynce” …..i nie tylko!!!

19 listopada 2015r.

Nie od dziś wiadomo, że dobre słowo, uśmiech na wagę złota jest. Chociaż jest to istotne nie tylko od święta, istnieje dzień, kiedy szczególnie się o tym pamięta. I w naszej Koniczynce dzieci również o tym pamiętały dlatego magiczne słowa i dobre czyny przez cały dzień królowały.
Wszyscy też we wspólnej zabawie udział wzięliśmy, a na znak życzliwości  listy  do przyjaciół wysyłaliśmy. Pamiętamy! Obcy czy przyjaciel – lepiej się poczuje, gdy mu ktoś na co dzień swoją dobroć ofiaruje.

 Działo się u nas wiele. Rano odbył się uroczysty apel na którym p. wicedyrektor złożyła  całej koniczynkowej społeczności życzenia radości i uśmiechu każdego dnia. Wszyscy , na różne znane nam sposoby, witaliśmy się i pozdrawialiśmy. W krąg „puściliśmy” nawet maskotkę przyjaźni (taką nazwę zaproponowały dzieci), a na zakończenie odśpiewaliśmy Hymn Przedszkolaka. Na uwagę zasługuje również ubiór naszych „koniczynek”- na ten wyjątkowy dzień ubrały się  w swoje przepiękne koszulki wykonane z okazji Dnia Przedszkolaka. Pamiętaliśmy o innych pisząc do nich listy i  wysyłając laurki w ramach działającej „Poczty Życzliwości” . Listy sprawiły nam ogromną frajdę!!! Specjalne „kartki życzliwości” wysłaliśmy do zaprzyjaźnionych  gdańskich przedszkoli. Czekamy z niecierpliwością na pana listonosza, bo wiemy że listy dla nas  są już w drodzeJ. Grupa Biedronek wybrała się na „spacer życzliwości” robiąc miłą niespodziankę napotkanym ludziom. Wręczała im małe „ordery uśmiechu” oraz kartki z maksymami/sentencjami dotyczącymi obchodzonego święta. Odwiedziliśmy też pobliską Szkołę Podstawową; Przedszkole „Cudowna Kraina”; zakład fryzjerski i sklepy. Wszyscy obdarowani byli  bardzo miło zaskoczeni i nie kryli radości ze spotkania z nami. Dzień był wyjątkowo radosny i ciepły….. mimo niesprzyjającej pogody za oknem!

 

 

 

 


 

Wizyta „Króla Lwa” w przedszkolu!!!

 

Dnia 17.11.2015r mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu Teatr Urwis z Krakowa z przedstawieniem pt.”Król Lew”.  Odbyliśmy niesamowitą podróż…… do królestwa dżungli!!! Ku naszemu zdumieniu nastąpiły tam przełomowe zmiany. Dotychczasowy król już nie chciał dłużej być władcą. To my zdecydowaliśmy kto zostanie nowym .  W swojej decyzji byliśmy jednogłośni- nowym władcą została….odważna i przyjacielska małpka Wiki! Były  wspólne zabawy, tańce , śpiewy a na zakończenie każda z grup mogła wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z bajkowymi postaciami. Przedstawienie  kolorowe, zabawne i interaktywne promujące  zachowania zgodne  z obowiązującymi zasadami savoir-vivre oraz mówiące  o tym, że nie powinno się oceniać innych tylko po pozorach.  Do refleksji….

 

 


Witam wszystkich miłośników książek!!!

Z ogromną radością i satysfakcją przywitaliśmy 16.11.2015r pierwszego „odważnego” rodzica, pana Krzysztofa, który z wielkim entuzjazmem i radością odwiedził grupę Biedronek i przeczytał ich ulubione książeczki: „Rzepka” „Pan Kotek był chory” i inne - dziecięca klasyka! Była to bardzo miła i zaskakująca wizyta (szczególnie dla Jeremiego, który nic nie wiedział o tej niespodziance). Atmosfera była cudowna, a dzieci nadal bardzo miło wspominają to spotkanie. Cieszymy się ,że już kolejni rodzice oraz nauczyciele wpisują się na naszą listę czytającego klubu „Koniczynki”. Mocno kibicujemy też innym grupom….

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym i zaangażowanym osobom za udział w naszej akcji!!!

Jesteście WSPANIALI !!!!!!

 

 

 


 

"Koniczynka”obchodziła dzisiaj Dzień Kredki.!!!

 

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…”. Tak, kto z nas nie rysował w dzieciństwie kredkami? A ile przy tym było frajdy! Każdy chciał mieć jak najwięcej, jak najfajniejsze kolory. To dopiero była rywalizacja. Największy smutek był chyba wtedy, jak się któraś z nich złamała.Ale, co to dla nas – zawsze pod ręką była temperówka. Oj, u nas to się dzisiaj działo!!! Nasze przedszkolne „Koniczynki” przygotowywały specjalne kredki nawiązujące do nazwy swojej grupy; były zabawy z chustą animacyjną; nie mogło zabraknąć  zabaw i wspólnego śpiewania  piosenki „Kolorowe kredki”- któż jej nie zna…?. Ogromną frajdę sprawiło Biedroneczkom kolorowanie tekturowego domku- do którego rzecz jasna można było wejść i świetnie się bawić. Kto chciał mógł tego dnia ubarwić swoją twarz oryginalnym „makijażem”. Zabaw i konstrukcji z bohaterką dzisiejszego dnia nie było końca. Po wspólnej grupowej zabawie i wspaniale wykonanych pracach plastycznych dzieci otrzymały w nagrodę……kredkę z niespodzianką. Były to duże kolorowanki i zestawy kredek. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii – jest na co popatrzeć…

 


 

CZYTAJĄCA „KONICZYNKA”

Drodzy Rodzice, Dziadkowie i Miłośnicy książek!!!

Wszyscy wiemy, że „zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury”.Wczesne dzieciństwo jest wyznaczonym przez ewolucję, krytycznym czasem na naukę języka. Braków wyniesionych z tego okresu zwykle nie da się nadrobić.Dlatego nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać. To prawdziwa przepustka do lepszego życia. Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości, gdyż tylko wyrobiony czytelnik jest w stanie radzić sobie w powodzi informacji i nadążyć za szybkim rozwojem wiedzy.

Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu i w szkole. O przyszłości naszego kraju zadecyduje poziom ludzi, których wychowujemy dziś.  Nasze przedszkole podpisuję się pod hasłami jakie realizowane i propagowane są w ramach akcji „Czytające Przedszkola- Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz realizuje zadania priorytetowe MEN i Pomorskiego Kuratora Oświaty i stawia na rozwój czytelnictwa u dzieci.

Zapraszamy już dziś……!!!    Serdecznie zapraszamy Państwa do włączenia się do naszej akcji!!! Prosimy chętnych Rodziców, Dziadków, rodzeństwa, sąsiadów i wszystkich którzy lubią książki i chcą pokazać najmłodszym ich odbiorcom jak ważny jest to element naszego codziennego życia ,do czytania  swoich ulubionych bajek/opowiadań/ wierszy itp. w naszej placówce. Prosimy zgłaszać się do wychowawców poszczególnych grup i ustalić dogodny dla Państwa termin spotkania. Pierwsi chętni Rodzice już nas dopytują i oferują pomoc !!! Dziękujemy i czekamy na kolejnych „Odważnych”J.

 

                                                                                 Czytająca „Koniczynkowa” Społeczność

 


 

JESIENNY, RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY!!!

Drogie  nasze Rodzinki „Koniczynkowe”!!!

 

Zachęcamy Was, bardzo serdecznie, do wzięcia udziału w organizowanym konkursie plastycznym o tematyce jesiennej. Utworem, który chcemy abyście w twórczy i zabawny sposób przedstawili to:

„KOLOROWY POTWÓR”

Idzie potwór kolorowy. Ma kapustę zamiast głowy!

Zamiast nóg ma cztery pory, zamiast uszu- kalafiory!

A to jest potworna grzywa. W niej owoce i warzywa:

Jabłka, gruszki, pomidory- różne smaki i kolory.

Groch, fasola i buraki- różne barwy, różne smaki!

Do wyboru! Do koloru! Pęki kopru! I szczypioru!

Tu rzodkiewka, tam marchewka oraz grabki i konewka.

Idzie potwór, głośno sapie… kto go spotka, niech go złapie!

                                                            Dorota Gellner

 Wykonanie ilustracji do wiersza ( format A4, technika dowolna-  twórczość nie zna granic….:).

Termin składania prac : 20 listopada 2015r (piątek). Koniecznie prosimy o podpisanie prac (np. Rodzinka Wiśniewskich… lub Maja, Kornel i Irena Wiśniewscy).

Powodzenia i udanej zabawy!!!

                                                                                                      Organizatorki konkursu:  p.Paulina Kulpaczyńska  i p. Sabina Kazimierczuk z gr.Biedronek

 


WARSZTATY KULINARNE - Kompot z jabłek

Odbyły się kolejne warsztaty kulinarne pod hasłem „Kompot”. Dla wielu, to właśnie tradycyjny kompot z jabłek bije na głowę swym smakiem i aromatem najlepsze nawet egzotyczne soki i zimne napoje gazowane. Gorący, w chłodne wieczory i zimny, z kostkami lodu w upalne, letnie dni, gasi pragnienie i dostarczacennych witamin (jabłka są cennym źródłem witaminy C, minerałów oraz błonnika roślinnego). Kompot z jabłek to, bowiem napój nie tylko smaczny i gaszący pragnienie – kompot z jabłek to także przepis na zdrowie! Jeśli chcemy, by nasz kompot był jeszcze bardziejorzeźwiający, możemy dodać do niegoświeżą miętęorazplasterki cytryny. Świetnie pasują do niegocynamon i goździki, tak jak właśnie my to uczyniliśmy. Kompoty pod różną postacią smakują jak żaden inny napój na świecie J.

 


„DZIEŃ TALENTÓW” w Przedszkolu „ Koniczynka”

Informujemy, że w ramach realizacji projektu „OGÓLNOPOLSKI KONKURS - PRZEDSZKOLE TALENTÓW 2015” organizowanego przez

 Studium Prawa Europejskiego w Warszawie

20.11.2015r. o godz. 915

Organizujemy

„DZIEŃ  TALENTÓW”  W  PRZEDSZKOLU „ KONICZYNKA”,

podczas którego dzieci będą mogły zaprezentować swoje talenty np. muzyczne, taneczne, gimnastyczne, plastyczne i wszystkie inne….

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkie uzdolnione, odważne dzieci do zaprezentowania swoich zdolności, a rodziców prosimy o pomoc dzieciom w przygotowaniu prezentacji oraz zgłoszenie dziecka do udziału w konkursie do 06.11. 2015r.

 

Wszelkie pytania związane z konkursem prosimy kierować do p. H. Cyganiuk lub  A. Piotrowskiej (gr. III)

 


Innowacja Pedagogiczna w  „Koniczynce”!!! 

Miło nam poinformować ,że zgłoszona innowacja pedagogiczna do Kuratorium Oświaty pt. „ Z wartościami przez świat” została właśnie zarejestrowana!!! 
Z radością wdrażamy ją w życie naszego przedszkola.

„Pamiętaj, że wszystko co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. 
Dlatego miej świadomość tego, co robisz”

Paulo Coelho

W to wierzymy i tego uczymy…

 


 

 

Święto Jabłka!!!

Dnia 27 października 2015 r. nasze Przedszkolaki obchodziły Dzień Jabłka.

Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu jego walorów zdrowotnych i odżywczych. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku. Poznawały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak.  Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Tego dnia motywem przewodnim wszystkich piosenek i wierszyków było „jabłko”. Dzieci próbowały musu jabłkowego, jadły jabłka surowe i suszone, piły sok z jabłek, wykonały ciasto ,,jabłkowe”, rozdawały pyszne „jabłuszkowe” życzenia. Dzieci wykonały również w tym dniu prace plastyczne przedstawiające jabłko w całej jego krasie. Dużym powodzeniem cieszył się „mini bufet” z różnymi rodzajami jabłek, którymi częstowały się dzieci jak również rodzice. Taka degustacja jest wspaniałą okazją do porównania różnych odmian jabłek oraz wybrania tej, która najbardziej nam smakuje.

Dziękujemy wszystkim za cudowny dzień!

 

 

 

  


 

URODZINY „ SKRZATÓW ‘

Dziś wyjątkowy dzień w naszej grupie, obchodzimy urodziny. Od samego rana ręce pełne pracy, ale jak na „Skrzatów ‘ przystało (a Skrzaty są pracowite) uwijały się czym prędzej. „Skrzat Adaś’ ze „Skrzatem Amelką’ posprzątały w kąciku książek. „Skrzat Liwia, Julka i Amelka’ nakrywały do stołu.. „Skrzat Bartek i Hania” sprawdzały czy nie ma kurzu w zakątkach. Pozostałe „Skrzaty” przygotowywały salę na bal. Wszędzie było ich pełno, ze śpiewem na ustach odwiedziły „Biedronki” i „Pszczółki”, były też w kuchni, u pana konserwatora, intendentki i u pani Dyrektor – oznajmiając, że dziś mają wielkie święto. Po tak pracowitych przygotowaniach czekał na dzieci SKRZATOWY TORT, a później same zabawy (a zabaw było bez liku). Na koniec minionego dnia każdy „Skrzat” otrzymał niespodziankę i „Skrzatowy medal”, bo w tak wyjątkowym dniu każdy spisał się na medal – Nie!! – Każdy spisał się na prawdziwego „SKRZATA’’ !!!!!!

 

 


 

URODZINY PSZCZÓŁEK

23.10.2015r. grupa Pszczółek obchodziła swoje urodziny. Od samego rana w Przedszkolu wrzało jak w prawdziwym ulu- pojawiało się coraz więcej pięknie wystrojonych i uśmiechniętych Pszczółek. Nasze przedszkolaki przebrane za pszczółki rozpoczęły dzień wspólnymi tańcami, co pozwoliło stworzyć radosną i beztroską atmosferę. Urodzinowe zabawy były pełne niespodzianek, tańców, zagadek, zabaw edukacyjnych i konkursów. Dzieci uważnie wysłuchały opowieści o Przygodach Małej Pszczółki i samodzielnie wykonały swoje własne pszczółki. Wielką niespodzianką było pojawienie się tortu-oczywiście w kształcie pszczółki. Wszyscy odśpiewaliśmy sto lat i zdmuchnęliśmy świeczki na naszym torcie. Po biesiadowaniu przy wspólnym stole, tańcom nie było końca. Każde urodziny to dzień wyjątkowy i niezapomniany. Życzymy Pszczółkom spełnienia marzeń i wielu wspaniałych chwil w Przedszkolu.

 

 


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
22 października 2015 r.

 

Dzisiaj swoje święto obchodziły dzieci z grupy I - ”Biedronek”. Nasi najmłodsi koledzy i koleżanki zostali pasowani na przedszkolaka. W uroczystości uczestniczyli ich rodzice oraz zaproszeni goście. Dzieci z ogromnym zapałem zaprezentowały swoje wokalne i aktorskie umiejętności. Następnie wyśmienicie zdały, specjalnie przygotowany przez ich Panie  „egzamin”,  który był „przepustką” do  złożenia przez Nich  przysięgi przedszkolaka. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Miłą niespodziankę sprawiły nam upominki przygotowane przez dzieci z zaprzyjaźnionych placówek. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przy współudziale rodziców.Dla „Biedronek” był to wyjątkowy dzień pełen zabaw, uśmiechu i radości, który z całą pewnością pozostawił w  ich pamięci wiele miłych i ciepłych wspomnień.

 

 


Warsztaty plastyczno- konstrukcyjne „Zrobię to sam”

 

W październiku rozpoczęliśmy kolejną serię spotkań z cyklu „Zrobię to sam”. Tym razem naszym zadaniem było wykonanie jesiennych obrazów techniką frottage. Frottage czyli
po prostu techniką odciskania faktury dowolnych przedmiotów (np. drewna, tkaniny, liści,)
na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem (lub innym podobnym narzędziem). Zachęcamy do podobnej zabawy w domu,
do odkrywania równie ciekawych wzorów. 

 


 

„Wybuchowa” Koniczynka!!!

 

Tego jeszcze  w naszym przedszkolu nie było!!! Dzięki p. Natalii  z firmy Echo- Aktywna Edukacja, poznaliśmy niezwykły świat odkryć i eksperymentów. W naszym „Laboratorium Przedszkolaka” każdy stał się dzisiaj małym odkrywcą. Pod czujnym okiem prowadzącej, dzieci samodzielnie wykonały fascynujące doświadczenia fizyczne i chemiczne. Tematem przewodnim był dzisiaj „fruwający dwutlenek”. Sprawdzaliśmy czy można nadmuchać balon nie używając powietrza oraz przeprowadziliśmy prawdziwe reakcje chemiczne. Było głośno i wybuchowo, i to nie tylko z powodu wykonywanych doświadczeń ,ale reakcji dzieci na to co się działo! Przekonaliśmy się ,że świat nauki jest fascynujący i tajemniczy. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś p. Natalia do nas zawita i wspólnie „poeksperymentujemy”. Było cudownie!!!

 

 

 


 

Sałatka owocowa - warsztaty kulinarne

 

W miesiącu październiku odbyły się kolejne warsztaty kulinarne, tym razem pt. „Sałatka owocowa”. Jest to świetny deser nie tylko na upalne dni, ale może być lunchem lub podwieczorkiem. Wyśmienicie też orzeźwia, jest pełna witamin i zaspokaja apetyt na słodycze ;). Można ją przygotować o każdej porze roku, z każdych owoców, za każdym razem w innej kompozycji, z innymi dodatkami. A do tego każdy sam, bez zaglądania do „ściąg” kulinarnych może ją łatwo przyrządzić. Wystarczy tylko trochę chęci i fantazji.

 

Zapraszam do kulinarnych eksperymentów z dziećmi w domu J

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W tym roku Dzień Nauczyciela obchodziliśmy wyjątkowo 15 października.

Wszystkie dzieci zaprosiły cały personel do grupy „Skrzatów” w której przygotowały małą uroczystość podczas której w piosenkach i w wierszach składane były życzenia i podziękowania. Występy nagradzaliśmy gromkimi brawami prosząc o bis, bis……

Na koniec uroczystości dzieci wręczały własnoręcznie przygotowane upominki. Panie otrzymały kolorowe torebki „tej jesieni – krzyk mody” a panowie jak to na nich przystało solidne teczki, nie zabrakło tez kolorowych kwiatów.

Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za pamięć i życzenia a rodzicom dziękujemy za to, że to dzięki nim ten dzień był nie tylko kolorowy ale bardzo, bardzo słodki. 


 

Zaproszenie na  Pasowanie

 

Serdecznie zapraszamy Rodziców naszych kochanych „Biedroneczek” na uroczystość pasowania na przedszkolaka, która odbędzie się dnia                  

22 października 2015r o godz.14.00.

 

Dzieci i wychowawczynie  z grupy „Biedronek”

 

 


 

Egzotyczna wycieczka

W dniu dzisiejszym, tj 14.10.2015r. wyjechaliśmy z naszego przedszkola na wyjątkową wycieczkę do egzotycznego ZOO na Kaszubach. Było to niesamowite spotkanie ze zwierzętami z różnych stron świata. Obejrzeliśmy  je z bliska, a niektóre nawet mogliśmy dotknąć J. Wszystko uwieczniliśmy na zdjęciach. Pan przewodnik opowiadał nam, w bardzo ciekawy sposób, o życiu i zwyczajach tutejszych „mieszkańców”. Oprócz zwiedzania , obejrzeliśmy (w wersji 3D)  interesujący film o rekinach. Dla niektórych przedszkolaków to był pierwszy seans kinowy w ich życiu J. Na koniec w restauracji „Ara”  zjedliśmy pyszny,  specjalnie przygotowany dla  nas, obiad.  Wycieczka była dla nas wszystkich wspaniałą i niezwykłą „przygodą”, która łączyła w sobie elementy zabawy i nauki. A dzięki kontaktowi ze zwierzętami staliśmy się bardziej otwarci i radośni!!! Szczególnie zapamiętamy jedną z papug, która wspólnie z nami „zatańczyła” w rytm piosenki „Jołki- połki” i wykonała dla nas specjalny pokaz swoich umiejętności! Zabawie i radości nie było końca…….

 

 


SPOTKANIE Z  POLICJANTAMI!!!

Do naszego Przedszkola z wielką ochotą przybywają osoby pełniące ważne
i odpowiedzialne funkcje społeczne. Bardzo miłymi gośćmi, oczekiwanymi z niecierpliwością przez wszystkie dzieciaki byli funkcjonariusze  Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Przedszkolaki miały okazję porozmawiać ze stróżami prawa na temat wykonywanej przez nich pracy, zdobyły cenne informacje na temat dbania o bezpieczeństwo swoje, jak również innych. Policjanci przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka. Omówili sposoby zachowania się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypomnieli o  konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe i jeździe w fotelikach z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Bardzo pouczające  i cenne  były scenki sytuacyjne, w których dzieci chętnie brały udział i mogły wykazać się zdobytą wiedzą i utrwalać ją pod fachowym okiem.

 

Serdecznie dziękujemy naszym Gościom w mundurach, że znaleźli czas na spotkanie z nami.

 


 

Dzień Chłopaka w „Koniczynce”!!!

W „Koniczynce” w dniu szczególnym – września trzydziestego, witamy serdecznie chłopaka każdego! Dzisiaj, kochani, Wasze święto, dzień prezentów i życzeń. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola np: o Dniu Mamy/ Taty, o urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki wręczyły chłopcom laurki, które same wykonały, złożyły życzenia, uściskały i odśpiewały tradycyjne „Sto lat”.  Nie zapomniałyśmy o naszych Panach Konserwatorach, którzy również zostali obdarowani pięknymi laurkami i mnóstwem „dziewczęcych” uśmiechów .Nie zabrakło oczywiście w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

Było bardzo miło i sympatycznie!!!:)

 

 


 

 

Sprzątanie Świata

 Wrzesień to miesiąc, w którym już tradycyjnie włączamy się w akcję "Sprzątania Świata". Akcja ta jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety. 

Dlatego 28 września, dzielne i pełne zapału przedszkolaki wraz z nauczycielkami wyruszyły na wielkie porządkowanie ogrodu i terenu wokół przedszkola. Akcję zaczęliśmy od pogadanki na temat segregowania odpadów i utrzymywania porządku w naszym najbliższym otoczeniu. Następnie wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki i wyruszyli na „łowy”. Biedronki zajęły się porządkowaniem podwórka, Pszczółki zajęły się terenem wokół przedszkola, (głównie parkingiem przylegającym do ogródków działkowych), gdzie atrakcji nam nie brakowało. Skrzaty natomiast wyruszą na wielkie porządki w późniejszym terminie, gdyż pogoda spłatała im psikusa. Cieszymy się, że śmieci z roku na rok jest coraz mniej. 

Wierzymy, że prowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci, i że w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata, a dbanie o przyrodę stanie się częścią ich stylu życia.

 Za okazaną pomoc w realizacji przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy.

 

 


 

 II Dzień obchodów Dnia Przedszkolaka

I tak jak zapowiadaliśmy dzisiaj to dopiero się u Nas działo!!!  Nasze przedszkole zamieniło się w te dwa wyjątkowe dni w „Przystań małych , morskich odkrywców”. Na pokładzie  naszego „ statku” dzielnie dowodził kapitan , w postaci p. dyrektor Kamilli Król. Prawdziwe świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnej, przedszkolnej zabawy przy największych przebojach muzyki dziecięcej. Następnie na dzieci czekał wspaniały, pyszny….. tort! I jak na „ urodziny” przystało, wszyscy pracownicy przedszkola odśpiewali naszym małym „solenizantom” : STO LAT…!!!  Zabawom i wspólnym tańcom nie było końca…  Pamiętaliśmy też o innych przedszkolakach i dlatego też zrobiliśmy miłą niespodziankę rówieśnikom z Przedszkola nr 51 w Gdańsku.  Za pomocą skype udało nam się połączyć i specjalnie dla Nich odśpiewaliśmy nasz Hymn, złożyliśmy życzenia  oraz….. zatańczyliśmy poznane ostatnio tańceJ . Wszystkim dzieciom  bardzo podobało się to „spotkanie”.

A żeby uwiecznić te cudowne chwile , zaproszony do Nas pan fotograf, wykonał wszystkim przedszkolakom pamiątkowe zdjęcia.

Dni przedszkolaka dostarczyły wszystkim wiele wspaniałych wrażeń, które zapamiętamy na długo. Kolejna taka uroczystość już za …..rok!!!

  Ahoj!

 
 
Echo debaty Dnia Przedszkolaka nadzieją na rozwój gdańskich przedszkoli. 

 


 

21.09.2015r Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

"Dzień Przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,

to święto Ani, Basi i Krzysia.

w dzień przedszkolaka każdy to wie,

Bawi się z nami, kto tylko chce"

Ten dzień to doskonała okazja do dostarczenia Dzieciom kolejnych okazji do wspólnego świętowania; wesołej zabawy i czerpania radości z bycia PRZEDSZKOLAKIEM:). W przedszkolu, jak na prawdziwe święto przystało, też się  wiele działo... Rozpoczęliśmy ten dzień przemarszem po okolicy. Odwiedziliśmy SP , pobliskie sklepy a nawet zakład fryzjerski. Na koniec udaliśmy się do Centrum Matarnia gdzie zajrzeliśmy m.in do sklepu Smyk czy Ikea by oznajmić wszystkim o naszym święcie. Po powrocie do przedszkola oddaliśmy się wspólnym zabawom i tańcom w grupach. Było wesoło i radośnie:) Ale to nie koniec, bo jutro czeka nas ....... kolejny dzień świętowania i wspaniała niespodzianka!!!  Oj, będzie się działo!!!!!

Zapraszamy do galerii:)

 

Dzień Przedszkolaka

 


 

Drodzy Rodzice!

A w KONICZYNCE  trwają wielkie przygotowania do świętowania Dnia Przedszkolaka w dniu 

21 września . Zapraszamy Państwa do współpracy malując  koszulkę  ze swoim dzieckiem  pod hasłem

DP „HALLO JA JESTEM”. Więcej informacji u wychowawcy grupy  – zapraszamy!

 

 

 


 

Drodzy Rodzice !!!

 

Informujemy, że dnia 15.09.2015 (wtorek) o godz. 17.00 odbędzie się zebranie wszystkich rodziców.

Po zebraniu zapraszamy na spotkanie z wychowawcą oraz wybory do Rady Rodziców.

 

Serdecznie zapraszamy !!!


 

WITAMY W PRZEDSZKOLU !!!
 
Serdecznie witamy wszystkie Dzieci, Rodziców oraz Przyjaciół przedszkola w nowym roku szkolnym 2015/2016.
Życzymy dużo uśmiechu, dobrej zabawy oraz wspaniałych przygód z KONICZYNKĄ!
 
CAŁA SPOŁECZNOŚĆ P43