Przedszkole 43 Gdańsk

Ta strona używa cookies.

Możesz określić warunki używania i dostępu cookies w swojej przeglądarce. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aby dowiedzieć się więcej o ustawieniach swojej przeglądarki odwiedź jej zakładkę ustawiania lub stronę jej producenta.

KREATYWNY PRZEDSZKOLAK

KREATYWNY PRZEDSZKOLAK
XXI wiek stawia przed nami różnego rodzaju wymagania, jednym z ważniejszych jest osiągnięcie sukcesu. Jednym z czynników warunkujących sukces jest umiejętność twórczego myślenia. Umiejętność ta jest kształtowana od najmłodszych lat życia dziecka, można powiedzieć, że jest to wypracowanie odrębnego sposobu myślenia i rozwiązywania problemów. 
Kreatywność i jej rozwój u dziecka to zapewnienie mu możliwości działania 
i tworzenia, uczenia twórczego rozwiązywania problemów i bezustannego dowiadywania się nowych rzeczy. Umiejętność twórczego myślenia jest odpowiedzialna za wszystkie ludzkie działania. 
W jaki sposób rozwijać inwencję twórczą u dzieci?
Starajmy się, aby otoczenie dziecka było możliwie najbardziej ciekawe, kolorowe, wyposażone w różne przedmioty stymulujące rozwój. Klocki, kredki, książki pomogą nam się uczyć i rozwijać ale mogą stanowić też bodziec do stworzenia małego kącika tematycznego, którego wygląd będzie się zmieniał z upodobaniami i pomysłami naszego dziecka.
Organizujmy wycieczki, nie tylko do kina ale też takie przyrodnicze i krajoznawcze, zbierajmy na nich np. kamienie, które potem posłużą nam do zabaw- z kamieni zróbmy po powrocie np. zwierzęta.

Na wycieczkach nazywajmy drzewa, kwiaty, obserwujmy przyrodę, pozwólmy, aby dziecko opowiadało, co widzi w koło i wyciągało z tego wnioski.

Zachęcajmy dzieci do zabaw bez telewizora- starajmy się pokazać dziecku, że wymyślanie różnych zabaw daje wiele możliwości. Możemy być małymi konstruktorami i z pudełek budować domy, albo samochody, z papieru zrobimy ciekawe formy przestrzenne, woda może nam posłużyć do przeprowadzania różnych doświadczeń rozwijając tym samym wszystkie zmysły.
Rozwijajmy umiejętność wyrażania swoich uczuć poprzez słowa. Do tego świetnie mogą nam posłużyć kukiełki i pacynki. Opowiadajmy i wymyślajmy wspólnie bajki, oceniajmy zachowania bohaterów, pozwólmy, aby dziecko mogło się swobodnie wypowiedzieć, dostarczajmy mu wielu bogatych i barwnych w słowa opisów otaczającego nas świata. Wszystko to pozwoli mu na tworzenie swoich własnych ciekawych opowiadań a tym samym pobudzi wyobraźnię.
Uczmy dziecko otwartości i śmiałości- zabawy w teatr rewelacyjnie pozwolą się dziecku otworzyć i pokazać ile naprawdę ma w sobie pomysłów. Przebieranie się, wchodzenie i prezentowanie różnych postaci są doskonałą okazją do pobudzania wyobraźni. Występy na małej scenie nawet w domu rodzinnym dają okazję do przezwyciężania siebie i uczenia śmiałości. 
Twórzmy kąciki tematyczne dla dziecka i dbajmy o to, aby je co jakiś czas zmieniać. Możemy w prosty sposób pomóc dziecku rozwijać siebie- kącik plastyczny w jednym tygodniu i tablica, na której są wywieszone prace, kolejnym razem wspólnie stwórzmy kącik przyrody z własnoręcznie zebranymi szyszkami, muszelkami, kamieniami. Mały ogródek pozwoli nam obserwować rozwój roślin, ale nauczy też odpowiedzialności za ich utrzymanie. 
Pamiętajmy również o ruchu. Ruch jest jedną z podstawowych potrzeb dziecka, pozwalajmy dzieciom tańczyć, interpretować ruchem muzykę, wykorzystywać do tego np. wstążki. Pozwólmy dziecku się wybiegać, naśladować różne zwierzęta, ulubione postaci. Mobilizujmy dziecko do zapamiętywania różnych kombinacji czynności, np. ćwiczeń- jest to dobra okazja do rozwijania pamięci.
Udowodniono, że dziecko kreatywne mniej choruje, bo myśli pozytywnie, bo nie boi się wyzwań, wierzy we własne możliwości, a taki organizm nie kumuluje stresu. Kreatywni ludzie są lubiani, bo to ciekawe osoby, przyciągające innych. Dzieci kreatywne również lepiej się uczą, ponieważ potrafią znaleźć odpowiednią dla siebie metodę nauki, mają też mniej konfliktów, bo wiedzą, że ludzie różnie myślą.
Poczucie własnej wartości dziecka zależy od dorosłych - to rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka i to oni są odpowiedzialni za jego prawidłowy rozwój. Na poczucie własnej wartości dziecka wpływają głównie przekonania i opinie na własny temat. 
To, w jakim stopniu dziecko będzie postrzegało siebie, jaki będzie miało obraz siebie w dużym stopniu zależy od odniesionych sukcesów i porażek. Dlatego chwalmy dzieci nieustannie i dostarczajmy im bodźców do rozwijania swoich pomysłów.

mgr Anna Wantke

Tekst opracowany na podstawie dostępnych materiałów.